Denizcinin anasayfası

Fas Türkiye’den savaş gemisi almak istiyor

Fas'ın, Türkiye’den 7 adet hızlı taarruz botu ve ve bir Ada sınıfı korvet satın almak istediği ileri sürüldü.

Fas Ordusu’nun 7 adet  Kılıç sınıfı “hızlı saldırı botu” ve bir adet “Korvet” almak için Türkiye ile anlaştığı iddia edildi. Fas basını, anlaşmanın 222 milyon dolar değerinde olduğunu yazdı.

Fas basını, Fas Kraliyet Donanması’nın 7 adet hızlı saldırı botu ve bir adet Korvet almak için Türkiye ile anlaştığını yazdı. Görüşmelerin geçen 2021’in Ekim ayında başladığını yazan Fas basını anlaşmanın toplam 222 milyon dolar olduğunu belirtti.

Fas’ın Türkiye’den almak için görüşmeler başladığı 7 adet hücumbotun Kılıç sınıfı olduğu belirtiliyor.

Kılıç sınıfı, Türk Donanması’nın hızlı taarruz gemisi/füze bot sınıflarından biridir. Gemi Alman tasarımcısı LürssenWerft tarafından korvet olarak tanımlanıyor.

Gemi, düşük radar kesiti için özel olarak geliştirilmiş bir üst güverteye ve direğe sahiptir. SeaState 5’te 24 knot’a (44 km/s) kadar hızlarda seyir kabiliyeti ile açık denizlerde ve kötü hava koşullarında çalışmaya uygundur.

62.4 m uzunluğa, 8.6 m ene ve 2.82 m drafta sahip olan sınıf, 40 knot (74 km/s) azami hıza ulaşabiliyor.

Teslimatların 2022’nin ikinci yarısında gerçekleşmesinin planlandığı vurgulandı. Fas’ın hızla Türk askeri sanayisi için en büyük büyüyen pazarlardan biri haline geldiğine dikkat çekildi.


Bunları da beğenebilirsin