Denizcinin anasayfası

Bilal Bal gemisinde beş yıl sonra karar çıktı

Şile açıklarında 1 Kasım 2017’de batan ve mürettebatından dokuz kişinin öldüğü Bilal Bal gemisiyle ilgili davada karar açıklandı.

Bilal Bal gemisiyle ilgili davada, mahkeme gemide olmadığı ortaya çıkan kaptan Refik Telci, baş makinist Ali Doğan ve geminin ortağı Cevat Çavuşoğlu’na 10 yıl, geminin yağcısı Sabri Yıldırım, gemisi işleten şirketin sahibi Faik Avcı ile yetkilisi Enes Caner, gemiye uygunluk belgesi veren Okay Ferhat Uçar ve gemiye kaptanı olmadan çıkış izni veren Gemlik Limanı görevlisi Yücel İmren’e ise beşer yıl hapis cezası verdi.

Üçel Denizcilik şirketine ait 1974 yapımı Bilal Bal gemisi Gemlik’ten aldığı 2 bin 800 ton demir tozunu Karadeniz Ereğli’ye götürürken 1 Kasım 2017 gecesi Şile’nin 7 mil açığında parçalanarak battı ve gemide bulunan dokuz denizci hayatını kaybetti. Ölenlerden ikisinin cenazesi 80 metre derine oturan gemiden çıkartılamadı.

Bilal Bal gemisinin batması ihmaller zincirini de ortaya çıkarttı, geminin evraklarında isimleri ve belgeleri yer almasına rağmen, seferde ne kaptan ne de makinist yoktu. Liman görevlileri de bunu bildiği halde gemiye çıkış izni verdi.


Bunları da beğenebilirsin