Denizcinin anasayfası

Sanmar römorkörleri İtalya yolcusu

Sanmar Tersaneleri 2022’nin son römorkörlerini de teslim etti.

Sanmar’ın, 2022’nin son haftasında teslim ettiği dört römorkörden ikisi, Marintug’a teslim edilen Adakale ile Yalpaş’a teslim edilen Yalova 5 idi. Diğer iki römorkör ise İtalya merkezli Rimorchiatori Augusta’ya teslim edildi.

Kanadalı Robert Allan Ltd’nin Sanmar RAmparts 2400 SX MKII tasarımına sahip römorkörler, 24 Aralık Cumartesi günü Sanmar’ın Tuzla’daki tersanesinden ayrılarak, Rimorchiatori Riuniti grubuna daha önce teslim edilen 2014 yılında Turchia, 2017 yılında Citta Di Salerno, 2020 yılında Arechi ve Italia römorkörlerinin arasına katıldı.

Sanmar’da Boğaçay LII ve Bogaçay LIV olarak bilinen ve yeni sahipleri tarafından sırasıyla Citta Di Augusta ve Citta Di Siracusa olarak yeniden adlandırılan römorkörler İtalya limanlarında çalışan ilk IMO Tier III emisyon uyumlu römorkörler olacak.

24,4 metre uzunluğa, 12 metre genişliğe ve 4,5 metre derinliğe sahip römorkörler, 60 tondan fazla çekiş gücü ve 12 deniz mili serbest çalışma hızı ile açık deniz gemileri için gemi elleçleme görevlerinin performansında maksimum verimlilik için tasarlandı.

Citta Di Augusta ve Citta Di Siracusa, 77.900 litre fuel oil tank kapasitesi ve 11.500 litre tatlı su içeriyor. Altı kişilik mürettebat alanına sahip römorkörler, 360 derece azimut iticileri çalıştırmak için her biri 1.800 dev/dak’da 1901kW üreten, IMO Tier III uyumlu iki CAT 3512E ana motorla çalışıyor.

Sanmar Tersaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gürün, “2022, hem yeni hem de geri dönen müşterilere 30 teslimatla, bizim için iyi bir yıl oldu. 2023’te, römorkörlerimizin çevresel yeterliliklerini teknolojik ilerlemeler ve son teknoloji tasarımlarla geliştirmeye odaklanmaya devam edeceğiz. Popüler Boğaçay sınıfı römorkörlerin bu son sürümü, yeni bir düşük emisyonlu, düşük çevresel etkili römorkör operasyonu seviyesine ulaşıyor. Rimorchiatori Augusta’nın özel operasyonel taleplerini karşılamak için ihtiyaç duydukları güçlü, uygun maliyetli ve çevreye duyarlı römorkörleri sağlamak için tekrar Sanmar’ı seçmesinden çok memnunuz” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin