Denizcinin anasayfası

‘Bırakın gemiyi, kadınlar uzayda’

Balıkçıları ölümden kurtararak IMO “Denizde Cesaret” ödülünü alan Hintli Tanker Kaptanı Radhika Menon Denizcilik Dergisi'ne konuştu.

Uluslararası Kadın Denizciler Örgütü’nün kurucusu ve Hindistan’ın ilk kadın tanker kaptanı Radhika Menon, TMMOB GEMİMO’nun önderliğinde düzenlenen “Yakamoz : Deniz ve Kadın” Sempozyumu’na katıldı.

Hindistan kıyılarında teknesi batan balıkçıları kurtararak üstün bir soğukkanlılık ve cesaret örneği gösteren ve Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından “Denizde Cesaret” ödülüne layık görülen Radhika Menon, ağır iş gibi gözüken sektörlerde kadınlara bakışın tüm dünyada da Türkiye ile aynı olduğunu söyledi.

Delmar Safety

Menon, “Ben Hindistan’da tanker kaptanı olma fikrimi açıkladığımda bana deli gözüyle, çıldırmışım gibi baktılar” dedi.

Kas gücü bitiyor

Üretim kavramının kas gücüne dayalı olduğu dönemlerde erkeklerin yaradılışları gereği bir adım önce çıktığını belirten Menon, “Devir elektroniğin, yazılımın devri. Kas gücünden ziyade, erkek veya kadın fark etmez, beyin gücünü iyi kullananın kazandığı bir döneme girdi dünya. Eğer sadece kas gücüne gerek duyulsaydı uzay mekiklerine kadınları almazlardı. Bırakın gemiyi, kadınlar uzaya çıktı” diye konuştu.

Kadın karar verdikçe güçlenir

Tüm sektörlerde kadınların önce masa başı, ardından yavaş yavaş saha ve günümüzde ise yönetici pozisyonuna geldiğini belirten Menon, “Kadınlar isabetli kararlar verdikçe ‘kadınlık’ olgusuna da destek vermiş oluyor. Üretimin başında duran, verdiği kararlar ile üretimi artıran bir kadın, diğer kadınların da önünü açıyor” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin