Denizcinin anasayfası

Denizcilerin Beybabası Kaptan Altay Altuğ anıldı

Uzmar Denizcilik'in kurucusu, Türk denizciliğinin ”Beybaba”sı Kaptan Altay Altuğ vefatının birinci yıl dönümünde ailesi ve sevenleri tarafından anıldı.

Geçtiğimiz yıl 23 Kasım’da aramızdan ayrılan denizcilerin Beybabası , duayen denizci, Uzmar’ın kurucusu Kaptan Altay Altuğ, ailesi ve sevenleri tarafından kabri başında anıldı.

1952 yılında İTÜ Yüksek Denizcilik Okulu’ndan mezun olan, Türk denizciliğinde özel kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin gelişmesinde önemli bir rol oynayan Kaptan Altay Altuğ geçtiğimiz yıl 23 Kasım’da hayata veda etmişti.

Kaptan Altay Altuğ vefatının ilk seneyi devriyesinde Uzmar Denizcilik’in hizmet verdiği Nemrut Kılavuzluk İstasyonu, Ambarlı Limanı, İskenderun Limanı ve Çanakkale Akçansa Limanı ile Kocaeli’nde bulunan Uzmar Tersanesi’nde, ayrıca İzmir Karşıyaka’da yaptırmış olduğu Kaptan Altay Altuğ İlkokulu’nda, doğum yeri olan Balıkesir’in Balya ilçesinde ve İTÜ Denizcilik Fakültesi Tuzla Yerleşkesi’nde de saygı ve sevgiyle anıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca lisans verilen Türkiye’nin ilk özel kılavuzluk ve römorkörcülük şirketi Uzmar’ın kurucusu Kaptan Altay Altuğ’un, Türk ve dünya denizciliğine yaptığı katkıların yanı sıra eğitim alanında da önemli sosyal sorumluluk projelerinde imzası bulunuyor.

1952 yılında İTÜ Yüksek Denizcilik Okulu’ndan mezunu Altuğ, Türkiye Denizcilik Kurumu’nda (Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.) 1961’e kadar yolcu ve kargo gemilerinde görev yaptı.

Altay Altuğ, çalıştığı gemide ikinci kaptan olarak vazifesine devam ederken kargo bölümünde çıkan bir yangından işçileri büyük bir cesaret örneği gösterip kurtarmasının ardından terfi ederek İzmir Limanı’nda kılavuz kaptan olarak görevlendirildi. Sonrasında İzmir Limanı Baş Kılavuz Kaptanlığı’na yükselen Altuğ, emekli olana kadar bu görevini sürdürdü. Altuğ, ilk modern pilot istasyonunu İzmir’de yüzen bir duba üzerine kurdu. VHF telsiz haberleşme tesislerini ilk olarak faaliyete geçirdi. İzmir Aliağa Rafinerisi’nde kılavuzluk hizmetlerinin kurulmasında önemli bir rol oynadı.

Türkiye’nin ilk özel kılavuzluk ve römorkörcülük şirketini kuran Altuğ, Türkiye’de bir ilki başardı ve bu hizmetleri çağdaş uygulamalara dönüştürdü.

Denizcilerin Beybabası Kaptan Altay Altuğ’u saygı, sevgi, rahmet ve minnetle anıyoruz.


Bunları da beğenebilirsin