Denizcinin anasayfası

Denizciliğin geleceği Tuzla’da tartışıldı

20-21 Mayıs 2024 tarihleri arasında İTÜ Tuzla Kampüsü’ndeki kongrenin ana teması ‘Denizciliğin Geleceği’ oldu.

İTÜ Denizcilik Fakültesi’nin Tuzla yerleşkesinde, TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası, Gürcistan’dan Batum Devlet Denizcilik Akademisi, Romanya’dan Köstence Denizcilik Üniversitesi, İngiltere’den Strathclyde Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen Küresel Denizcilik Kongresi’nde denizciliğin geleceği masaya yatırıldı. Bu yıl beşincisi düzenlenen Küresel Denizcilik Kongresi’ne İTÜ Denizcilik Fakültesi ev sahipliği yaptı.

Kongrede denizcilik sektörünü doğrudan ilgilendiren gemi operasyonlarında risk yönetimi, denizcilikte güvenlik, denizyolu taşımacılığından kaynaklı çevre kirliliği, alternatif yakıtlar ve yenilenebilir enerji kaynaklarının gemilerde uygulanabilirliği, deniz trafik ve yönetimi, denizcilik sektöründeki kadınların karşılaştıkları sorunlar, siber güvenlik, denizcilik eğitiminde meydana gelebilecek muhtemel yenilikler, gemi inşa ve açık deniz yapıları ve teknolojileri, denizcilik psikolojisi, denizcilik kanun ve regülasyonları ile gemi operasyonlarındaki insan hatasına dair farklı oturumlar dahilinde 185 farklı çalışma sunuldu.

Denizcilik alanındaki en geniş katılımlı kongre oldu

Türkiye’de denizcilik alanında bugüne kadar yapılmış en geniş kapsamlı ve katılımlı bilimsel kongre ünvanını elde eden iki günlük etkinliğe, denizcilikle ilgili çalışmalarıyla tüm dünyada isimlerini duyuran seçkin bilim insanları Prof. Carlos Guedes Soares, Prof. Joseph M. Guerrero, Prof. Jin Wang, Prof. Atilla İncecik ve Prof. Osman Turan da davetli konuşmacı olarak katıldı.


Bunları da beğenebilirsin