Denizcinin anasayfası

DUNKER Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi

Türkiye'nin yeni ileri teknoloji simülatörü "DUNKER" Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

Türkiye’nin yeni ileri teknoloji simülatörü “DUNKER”, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Denize Düşen Helikopterden/Mecburi İniş Yapan Uçaktan Kaçma Kurtulma Simülatörü Projesi tamamlandı ve eğitim faaliyetlerine başlandı.

Meteksan Savunma tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı doğrultusunda Savunma Sanayii Başkanlığı projesi olarak geliştirilen Denize Düşen Helikopterden/Mecburi İniş Yapan Uçaktan Kaçma Kurtulma (DUNKER) Simülatörü Projesi tamamlanarak, teslim edildi ve eğitim faaliyetlerine başlandı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Ordumuza yeni bir kabiliyet daha kazandırdık. Başkanlığımızın projesi olan, Denize Düşen Helikopterden/Mecburi İniş Yapan Uçaktan Kaçma Kurtulma Simülatörü DUNKER’i Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim ettik. Emeği geçen herkesi tebrik ederim. Hayırlı olsun.”

Delmar Safety

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen ve alanında Türkiye’nin ilk yerli ve milli simülatörü olan DUNKER ile,

Suya düşen helikopterden ve mecburi iniş yapan uçaktan kaçma ve kurtulma,

Kurtarma helikopteri benzetimi ile arama/kurtarma,

Paraşütle suya inme,

Gemiyi terk ve gemiye alınma maksatlı eğitimler verilecek.

NATO’ya hizmet ihracı sağlama imkânı

Ayrıca dünyadaki benzer tesislere göre daha gelişmiş özellikler ile donatılan DUNKER sayesinde NATO ve farklı ülkelere hizmet ihracı sağlama imkânı da olacak. Denize düşen helikopter veya suya mecburi iniş yapan uçaktan kurtulma eğitimleri askeri personel kadar, petrol tesisleri gibi denizde konuşlu alanlarda görev yapan sivil personel açısından da önemli ve uzmanlık gerektiren yetenekler arasında gösteriliyor.


Bunları da beğenebilirsin