Denizcinin anasayfası

Dünyanın iddialı kadın MR takımları Korfu’da buluştu

Dünya Yelken Federasyonu’nun düzenlediği EUROSAF Kadınlar Avrupa Şampiyonası, Kadınlar Dünya Maç Yarışı Korfu Adası’nda başladı..

Dünya Yelken Federasyonu’nun (WS) ‘Özel Etkinlikler’ kapsamında düzenlenen EUROSAF Kadınlar Avrupa Şampiyonası, Kadınlar Dünya Maç Yarışı 13-16 Ekim tarihlerinde Yunanistan’ın Korfu Adası’nda başladı.. Korfu Yelken Kulübü ev sahipliğinde başlayan etkinliğe kuzey ve güney yarımküredeki 9 ülkeyi temsilen dünyanın en iddialı 12 kadın takımı katılıyor.

Türksail’in haberine göre dünyanın en iyi kadın maç yarış (Match Race) takımlarından 12’si EUROSAF Kadınlar Avrupa Şampiyonası ve Kadınlar Dünya Maç Yarışı Turu’nun 3. Etabı için Yunanistan’ın Akdeniz adası Korfu’da bir araya geldi.
Tarihi 15. Yüzyılın başlarına dayanan ve bir Venedik siperi olan Korfu Kalesi’ni çevreleyen surların içindeki Korfu Yelken Kulübü’nün ev sahibi olduğu 13-16 Ekim tarihleri arasındaki etkinlikte Avustralya ve Yeni Zelanda’dan iki güney yarımküre takımı da dahil olmak üzere 9 ülkeden 12 takım yarışacak. Yarışlarda Platu 25 tipi eş tekneler kullanılacak.

Fransız ekip dünya sıralamasında lider

Fransa’dan Pauline Courtois ve Normandie’den ‘Match in Pink’ takımı etkinliğe giriş listesinin başında. Courtois ve ekibi, Fransa’nın Le Havre kentinde yapılan turun 1. Etabını kazandıktan ve birkaç hafta önce Kopenhag’daki turun 2. Etabını ikinci olarak bitirdikten sonra, şu anda Kadınlar WMRT sıralamasında lider durumda.

Yunanistan’a erken gelen ve geçen haftaki Açık Korfu Maçı etkinliğini kazanan Avustralyalı Juliet Costanzo ile Sarah Parker, Lisa Dartnall, Jemma Hodgson ve Rosie Rowell’dan oluşan ‘Easy Tiger’ takımı da turun iddialı takımları arasında.
İngiliz dümenci Sophie Otter da bu hafta Scarlett Anderson, Amy Sparks, Hatty Ward ve Hebe Hemming’den kurulu Otter Yarış Takımı ile yarışacak. Turun Danimarka ayağını 5.’lik derecesi ile bitiren takım, bu haftaki etkinlikte daha üst sıralara çıkmakta kararlı.

4 günlük seride yarışacak ekipler

Korfu Yelken Kulübü tarafından meme kanserine farkındalık yaratmak amacıyla ‘Pembe Kurdele’ kampanyası kapsamında desteklenen etkinliğe katlan takımlar şöyle:
01. Pauline Courtois (FRA) Match in Pink by Normandy Elite Team
02. Renee Groeneveld (NED) Dutch Match Racing Team
03. Celia Willison (NZL) Edge Women’s Match
04. Margot Riou (FRA) APCC Equipe Féminine
05. Margot Vennin (FRA) Matchmoiselles by Normandy Elite Team
06. Alison Morrish (GBR) Five by Five Match Racing Team
07. Juliet Costanzo (AUS) Easy Tiger Racing
08. Lea Richter Vogelius (DEN) Team Kattnakken DK
09. Sophie Otter (GBR) Otter Racing
10. Sara Edholm (SWE)
11. Laurane Mettraux (SUI)
12. Sofia Matsikidou (GRE)
Kadınlar Dünya Maç Yarışı Turu, kadınlara yönelik dünyanın ilk ve tek profesyonel yelken serisi olarak dikkat çekiyor.


Bunları da beğenebilirsin