Denizcinin anasayfası

Evergiven’in sahibi SCA’dan tazminat istiyor

The Ever Given gemisinin sahibi, Süveyş Kanalı Yönetimi (SCA) suçlayarak 100 bin dolar tazminat talep etti.

Mısır’da Süveyş Kanalı’nda meydana gelen kazada deniz trafiğinin aksamasına neden olduğu gerekçesiyle tazminat talebiyle hareket etmesine izin verilmeyen The Ever Given gemisinin serbest bırakılması talebi reddedildi.

Geçtiğimiz mart ayında karıştığı kaza sebebiyle Süveyş Kanalı’nda karaya oturan ve deniz trafiğine engel olan The Ever Given gemisinin sahipleri, kanal yönetiminin geminin alıkonulması ve tazminat talebi konusunda haksız olduğunu öne sürdü. Mahkeme duruşma sonunda alıkonulma kararının devamına karar verdi.

Süveyş Kanalı Yönetimi (SCA), kazaya karışan söz konusu geminin sahibi Japon firma Shoei Kisen’den geçtiğimiz günlerde 916.5 milyon Amerikan Doları tazminat talep etmişti.

Dünyanın en büyük konteyner gemilerinden biri olan The Ever Given’ın sahibi olduğu Shoei Kisen firmasının bir avukatı yaptığı açıklamada, kusurlu tarafın kanal yönetimi olduğunu belirterek, SCA’nın kötü hava koşullarında geminin su yoluna girmesine izin verdiği için hatalı olduğunu öne sürdü.

Cumartesi günü söz konusu geminin alıkonulmasıyla ilgili İsmailia Ekonomi Mahkemesi’nde bir duruşma gerçekleştirildi. Davada SCA mali açıdan zararının ödenmesini talep ederken, Shoei Kisen firmasıysa suçlu bulunmaları haline temyize başvuracaklarını ve geminin alıkonulmasının hukuki dayanağı olmadığını belirtti.

100 bin dolar tazminat istiyor

Mahkemede geminin telsiz kayıtları dinlenirken, SCA pilotlarıyla kanalın kontrol merkezi arasında anlaşmazlıklar yaşandığı ortaya çıktı. Shoei Kisen firması avukatları, ayrıca geçiş esnasında The Ever Given’ın boyutlarına uygun iki römorkun gemiye eşlik etmesi gerektiğini, ancak bu hizmetin kanal yönetimi tarafından sağlanmadığını ifade etti.
Avukatlar karaya oturan gemiyi kurtarma operasyonunun denizcilik kurallarına aykırı bir şekilde yapıldığını da savunmalarına ekledi.

Bunun yanında, Shoei Kisen avukatları firmaya ait geminin hukuksuz bir şekilde alıkoyulduğunu iddia ederek kanal yönetiminden 100 bin dolar tazminat talep etti.

Kaza sebebiyle 6 gün boyunca Süveyş Kanalı kapandı

Dünyanın en büyük konteyner gemilerinden biri olan The Ever Given, 23 Mart’ta sert rüzgar ve akıntı sebebiyle Süveyş Kanalı’nda 6 gün boyunca karaya oturarak her iki yöndeki deniz trafiğini kapamış ve birçok firmanın ticari faaliyetlerini aksatmıştı.
SCA ise bu olay sonrası The Ever Given’ı alıkoyarak, gemiyi kanalın iki bölümü arasındaki bir gölde tutmaya devam ediyor.


Bunları da beğenebilirsin