Denizcinin anasayfası

Hacizden satılan gemide yangın çıktı

Kartal’da kıyıya vuran ve icradan satılan gemide yangın başladı.

Kartal’da fırtınada yan yatan ve icradan 5 milyon 359 bin 556 liraya satılan, 1984 yapımı Türk bayraklı Boras adlı kuru yük gemisinde yangın çıktı.

Haber verilmesi üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ve denizden müdahale için Kıyı Emniyetine bağlı kurtarma gemileri sevk edildi. Yoğun duman oluşan ve alevlerin görüldüğü yangına itfaiye ekipleri müdahale etti.

Valilik’ten açıklama

Delmar Safety

Söndürme işlemleri devam ederken İstanbul Valiliği, yangına ilişkin açıklamada bulundu. İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Bugün saat 09.50 sıralarında Kartal Kordonboyu Mahallesi Kumcular İskelesi’nde yarı batık vaziyetteki Türk uyruklu Boras isimli gemide yangın ihbarı alınmıştır. Olay yerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait KEGM 3 Hızlı tahlisiye botu, Şark römorkörü, Sahil Güvenlik ve Marmara Boğazlar Bölge Komutanlığı ve itfaiye ekipleri sevk edilmiştir. Başlatılan söndürme çalışmaları devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Yangın kontrol altında

Kuru yük taşınan geminin arka kısmında kaptan köşkü ve kamaraların olduğu bölümde alevli şekilde devam eden ve yoğun duman oluşan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu kontrol altına alındı. Yangın nedeniyle Sahil Güvenlik botu ve Kıyı Emniyeti römorkörü da denizde bekletiliyor.

Kartal, Kumcular İskelesinde bağlı bulunan 103 metre uzunluğunda 15 metre genişliğindeki Türk bayraklı, Boras isimli kuru yük gemisi fırtına nedeniyle yan yatmıştı. 1984 yılında Tuzla’da inşa edilen ve yaklaşık 5 yıldır hacizli olduğu belirtilen kuru yük gemisi İstanbul’da yaşanan şiddetli lodoslu havalarda bölge halkı için tehlike oluşturuyordu.

Hacizli kuru yük gemisi açık artırma yoluyla 5 milyon 359 bin 556 TL’ ye satıldı. Atıl ve kullanılamaz halde bulunan kuru yük gemisi ortasında boşluk açıldığı görüldü. İkiye bölünmekte olan gemi daha sonra parçalara ayrılarak geri dönüşüme kazandırılacaktı.


Bunları da beğenebilirsin