Denizcinin anasayfası

İnsanlık gemisi Kurtuluş’u andılar

Yunanistan, Nisan 1941’de Nazi Almanyası tarafından işgal edilip Büyük Britanya Deniz Kuvvetlerince ablukaya alındı. Ülkede büyük bir açlık yaşandı. Yunan kaynaklarına göre “Büyük Açlık” olarak anılan bugünlerde 70 bin kişi, tarihçi Mark Mazower’e göre ise 300 bin kişi açlık nedeniyle öldü. Balık tutmanın dahi yasaklandığı bir ortamda açlıktan ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalmış Yunanlarının yardımına Türkiye koştu.

 

İnsanlık gemisi

Delmar Safety

İsmet İnönü’nün emriyle harekete geçen Kızılay Yunanistan için insani yardım topladı. Yardımlar işgal nedeniyle sadece denizyoluyla ve sivil bir gemi tarafından ulaştırılabilirdi. Bunun için Kalkavan kardeşlerin 1924’te satın alarak ilk Türk bandıralı gemilerden biri yaptıkları Kurtuluş gemisi seçildi. Gemiyi 1934’te Kalkavanlar’dan Tavilvade Kardeşler satın almıştı. 76.5 metre boyunda, 2 bin 735 grostonluk gemi yardımları taşıması için Türk hükümetine kiralandı.

Beşinci seferinde battı

İstanbul’dan Atina’nın Pire limanına 4 sefer insani yardım malzemesi taşıyan ve Yunanlılar’ın umudu olan Kurtuluş gemisi, beşinci seferinde Marmara Adası açıklarındaki Domuz Burnu’nda kayalara çarparak battı.
34 kişilik mürettebat karaya çıkarak kurtuldu. Batığın bulunduğu noktanın karşısındaki buruna, Kurtuluş gemisinin hatırasına Kurtuluş Burnu denildi. SS Kurtuluş’un kaybına rağmen, savaş ilerledikçe zorluklarını bizzat yaşamaya başlayan Türkiye yardımlarını sürdürdü. SS Dumlupınar, SS Tunç, SS Konya, SS Güneysu, SS Aksu gemileri 1946’ya kadar Yunanistan’a insani yardım taşıdı. Bunlardan SS Dumlupınar, 13-16 yaşları arasında 1.000 kadar hasta Yunan çocuğu İstanbul’a getirdi ve bu çocuklara savaşın sonuna kadar Türkiye’de bakıldı.

 

Kurtuluş’a saygı çelengi

Kurtuluş’un batışının 79’ncu yılında Marmara Adalar Belediyesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ve Türk Kızılay iş birliğiyle anma etkinliği düzenlendi. Kurtuluş’un battı yerde denize çelenk bırakıldı. Törenlere, Marmara Kaymakamı Göksel Yüksel, Belediye Başkan Vekili Recep Ali Ayaz, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, İlçe Emniyet Amiri Uğur Balcı, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Gökmen Orak, Liman Başkanı Fikret Ayaz ve Türk Kızılay temsilcileri katıldı.


Bunları da beğenebilirsin