Denizcinin anasayfası

Kabotaj, denizlerde bağımsızlığın adıdır

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı İstanbul'da da kutlandı.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlanırken, İstanbul’da ise Taksim ve Beşiktaş’ta iki tören vardı.

İlk tören, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) ile Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) tarafından Taksim Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirildi.

DTO adına Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, TÜRDEF adına ise Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dereli, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktılar.

Grup ardından saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşını okudu.

Beşiktaş Meydanı’ndaki törene İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Kalyoncu, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve TÜRDEF Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dereli’nin yanısıra vatandaşlar da katıldı.

Vali Yardımcısı Kalyoncu, tüm denizcilik camiasının Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutlayarak Türkiye’nin Akdeniz başta olmak üzere karasularındaki etkinliğine dikkati çekti.

Türkiye’nin son dönemde denizcilik alanında yaptığı atılımları da hatırlatan Kalyoncu, Türk gemi sanayinin inşa ettiği çıkarma gemisi TCG Anadolu sayesinde Türkiye’nin uzun süre yakıt ikmali yapmadan dünyanın herhangi bir kıyısına çıkarma ikmali yaptığının altını çizdi.

Konuşmaların ardından Beşiktaş Belediyesi Bando Ekibi, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi boru trampet takımı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü Mehter Takımı da gösteri sundu.

Törenin ardından Kalyoncu ve beraberindekiler meydanda bulunan Barbaros Hayrettin Paşa’nın türbesini ziyaret ederek dua etti.

Buradan Beşiktaş iskelesinde bekleyen Kıyı Emniyeti gemisine binen heyet, İstanbul Boğazı’na çelenk bıraktı ve Boğaz’da gerçekleştirilen töreni izledi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı gemiler de Marmara Denizi’nde su takı oluşturdu.

Dipten çıkanlar sergilendi

Etkinlikler sırasında ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Hizmetleri Müdürlüğü ve İSTAÇ tarafından “Denizden Çıkan İlginç Atıklar Sergisi” Beşiktaş Meydanı’nda açıldı. Sergide, deniz temizliği sırasında çıkan ve aslında denizde “hiç olmaması” gereken cisimler sergilendi.


Bunları da beğenebilirsin