Denizcinin anasayfası

KÜDENFOR’da ard arda istifalar

Türk Boğazları ve Kanal İstanbul açıklamasına imza attıktan sonra gözaltına alınan emekli Tümamiral Cem Gürdeniz'in Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu'ndan istifa ettiği öğrenildi.

104 emekli amiral tarafından açıklanan Kanal İstanbul ve Türk Boğazları bildirisinde imzası bulunan ve gözaltına alınan emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) direktörlüğü görevinden istifa ettiği ortaya çıktı.

Son yıllarda Türkiye’nin denizlerindeki çıkarlarına yol gösteren stratejileri oluşturan “Mavi Vatan” doktrininin de isim babası emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, gözaltına alınmadan bir gün ünce istifasını üniversite yönetimine telefonla bildirdi.

Koç Üniversitesi, KÜDENFOR’un internet sitesindeki yönetim bölümünü önceki gün kaldırmıştı.

Delmar Safety

Gürdeniz’in bildirinin yayınladığı Cumartesi gecesinin ertesinde Pazar günü kendisini arayan Koç Üniversitesi Rektörü ile yaptığı görüşmenin ardından istifa ettiği öğrenildi. Salı günü ise, KÜDENFOR’un yönetici sayfası üniversite yönetimi tarafından erişime kapatıldı ve Gürdeniz’in ismi silindi. Gürdeniz’in kendisinin yerine direktör olarak önerdiği Levent Akson da yaşananları öğrendikten sonra dün itibarıyla rektörlüğe istifa dilekçesini gönderdi.

Bir istifa da yardımcısından

Kapt. Levent Akson

Öte yadan üniversite yönetiminin bu yaklaşımına bir tepki de KÜDENFOR Direktöre Yardımcısı Kapt. Levent Akson’dan geldi.

Akson üniversite yönetimine bir yazı yazarak KÜDENFOR’daki görevinden istifa ettiğini bildirdi. Akson’ın istifa yazısında şu satırlar yer aldı :

Sayın Koç Üniversitesi Rektörlüğü’ne,

4 Aralık 2015 tarihinde kurulan, disiplinler arası bir yaklaşımla denizcilik gücü konularında bilimsel araştırmalar yaparak ve günümüze kadar 115 çalıştay, seminer ve konferanslar düzenleyerek halkımızın ve devletimizin denizcileşmesine katkı sağlayan, direktör yardımcısı olmaktan her daim onur duyduğum Koç Üniversitesi Denizcilik Formundan ( KÜDENFOR ) istifa etmiş bulunuyorum. Gereğini rica ederim”


DM Group
Bunları da beğenebilirsin