Denizcinin anasayfası

Oruç Reis Akdeniz’de sismik araştırmalara başlıyor

Oruç Reis sismik araştırma gemisi 24 Mart 2023 tarihine kadar Akdeniz'de petrol ve hidrokarbon yataklarını araştıracak.

Türkiye, sismik çalışmalar için Alanya açıklarında NAVTEX ilan etti. Oruç Reis sismik araştırma gemisi 25 Eylül 2022 tarihinden 24 Mart 2023 tarihine kadar Alanya’da sismik faaliyetler gerçekleştirecek.

Bu arada Oruç Reis için ilan edilen NAVTEX sahasının Türkiye’ye dayatılan Sevilla Haritası sınırları içinde kalması, tepkiye neden oldu.

Sevilla haritası nedir?

Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime konu olan Sevilla Haritası, tartışılan konuların başında geliyor. Sevilla Üniversitesi beşeri denizcilik coğrafyası alanında uzman Prof. Juan Luis Suarez de Vivero tarafından hazırlandığı için üniversitenin adıyla anılan bu harita Türkiye açısından rasyonel ve uluslararası hukuka uygun bulunmuyor.

Sevilla Haritası, 2000’li yılların başında Sevilla Üniversitesi’nden akademisyenler Juan Luis Suárez de Vivero ile Juan Carlos Rodríguez Mateos’un Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs arasındaki Doğu Akdeniz’deki MEB (Münhasır ekonomik bölge) anlaşmazlığının çözümü için hazırladığı bir çalışma olarak ortaya atıldı.

Haritanın iddiasına göre Meis Adası’ndan başlayan Yunan kıta sahanlığı güneye doğru Akdeniz’in ortasına kadar iniyor ve Türkiye’ye Antalya Körfezi dışında bir çıkış fırsatı tanımıyor. Yunanistan’ın kıta sahanlığını Türkiye’ye ne kadar yakın olursa olsun Yunan adalarının sınırlarına göre çiziyor.

RV Oruç Reis gemisi

RV Oruç Reis, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün sahibi olduğu Türk araştırma gemisinin yapımına 2012’de İstanbul’da başlandı ve 2015’te tamamlanan gemiye Osmanlı denizcisi Oruç Reis’in adı verildi. Nisan 2017’de Akdeniz’de petrol ve hidrokarbon arama görevine gönderilen geminin tasarımında SEFT Gemi İnşaat, inşaatında ise İstanbul Tersanesi görev aldı.


Bunları da beğenebilirsin