Denizcinin anasayfası

Pakistan Deniz Kuvvetleri’nden Türk Loydu’na işbirliği ziyareti

Pakistan Deniz Kuvvetleri heyetinin Türk Loydu ziyaretine ASFAT heyeti de katıldı

Türk Loydu merkez ofisinde Türk Loydu ile Pakistan Deniz Kuvvetleri arasındaki iş birliği konularının görüşüldüğü bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya; Tuğamiral Salman İlyas başkanlığındaki Pakistan Deniz Kuvvetleri heyeti, ASFAT Mühendislik Direktörü İlker Karpuz ve beraberindeki ASFAT heyeti ile Türk Loydu yöneticileri katıldı.

Toplantıda Türkiye tarafından ASFAT ana yükleniciliğinde Pakistan Donanması için dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet’in durumu görüşüldü.  Türk Loydu Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında, ASFAT ana yükleniciliğinde Pakistan Donanması için dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet’in Türk Loydu askeri gemi kurallarına uygun olarak kontrollerini gerçekleştiriyor.

MİLGEM korvetler; suüstü, hava ve denizaltı savunma harbi, keşif gözetleme, asitmetrik tehditlere karşı savunma ve komuta kontrol görevlerini yapmak üzere tasarlandı. Geminin tam boyu tam boyu 108,8 metre ve azami genişliği 14.8 metredir. 2 bin 400 ton deplasmanı ve 4.1 metre draftıyla iki dizel makine ve bir gaz türbini ile saatte 26 deniz mili sürat yapabilme kabiliyetine sahip. Gece ve gündüz helikopter harekatı yapabilecek, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platform hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip olacak şekilde dizayn edildi.

Delmar Safety

Türk savunma sanayisinin tek kalemde gerçekleştirdiği en büyük ihracat atılımı olan Pakistan MİLGEM Projesi 11 Mart 2019 tarihinde fiili olarak başlamıştı ve ilk korvet Ağustos 2023 ayında Pakistan’a  teslim edilecek.


Bunları da beğenebilirsin