Denizcinin anasayfası

“Pandemi süreci bir devrim olabilir”

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

Çelik Çelikyaman
celik@DenizcilikDergisi.com

Seatrade çatısı altında denizcilik sektörü dijital dünyada 5 gün boyunca, 10 farklı etkinlikte bir araya geldi. Etkinlikte Expomaritt Exposhipping İstanbul da Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği ( GİSBİR ) sponsorluğunda yer aldı.

Expomaritt Exposhipping İstanbul’un ev sahipliği yaptığı ve moderatörlüğünü Seatrade Başkanı Chris Hayman’ın üstlendiği konferansa BIMCO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu katıldı. Kaptanoğlu, Covid-19’ün Türk denizciliğine etkisinden pandeminin ardından büyük pazarlar için toparlanma modeli, İklim değişikliği ve dijital teknoloji gibi önemli konulardaki görüşlerini açıkladı.

Aynı zamanda İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı olan Şadan Kaptanoğlu konferansta özetle şunları söyledi:

İklimi düzeltebilecek son jenerasyonuz

“İklim değişikliği uzun süredir yaşanıyor. Eğer harekete geçilmezse durum daha da ciddileşecek. Bunu önleyebilecek belki de son jenerasyonuz. Birey olarak büyük sorumluluğumuz var.

Sıfır emisyona odaklandık

Önümüzdeki seneler sektör yeşil taşımacılıkla şekillenecek. Henüz sektörde sıfır emisyon gemiler için bir buluş yok. Buna odaklandık. BIMCO dahil tüm kurumlar bunun için ortak çaba gösteriyor. Bir de anlaşmaya imza attık. Çözümler her gemi tipi için farklı ancak kuruluşlar ortak araştırmalarla çözümler üretmeye çalışıyor. Bu konuda bir çok araştırma yapılıyor. Mevcut yöntemlerle bütün çalışmaları bir araya getirmek istiyoruz. BIMCO 2008’den bu yana filosunu yavaşlattı ve emisyon salınımını düşürdü. Bunu sürdürmek istiyoruz.

Pandemi süreci bir devrim olabilir

Taşımacılık sektörü genel olarak tutucudur. Ancak pandemi süreciyle birlikte bir devrim gerçekleşebilir. Pandemi sonrasında online işlemler artacak. Daha fazla dijital olacak ve kağıt kullanımı azalacak. Dijitalleşmenin getirisiyle, zamanında yapılan teslimatlar emisyonu azaltabilir. Artık dünya daha da dijitalleşecek. Bilgisayar dili öğrenmek bir gereklilik. Pandemi öncelikleri değerlendirmeyi de öğretti. Siber güvenlik ve dijitalleşme sektörde önem kazanacak.

Dijital ve manuel beceriler iç içe geçecek

Sektörde her şey bir denge içerisinde. Her şey dijitalleşecek ama dijital ve manuel beceriler iç içe geçecek. Deniz taşımacılığında her zaman yetenekli iş gücü var. Dijitalleşmede de uzmanlar her zaman olacak.

Hızlı toparlanma beklemiyoruz

Pandemi nedeniyle dünya durgunluk döneminde. BIMCO olarak hızlı bir toparlanma beklemiyoruz. Deniz taşımacılığı pandemiden en çok etkilenen sektörler arasında. Çin’in dünya pazarına açılmasından sonra bile sektörde durgunluğun etkileri devam edecek. Tankerlerde ise iyileşmeye gitmeyeceğiz.

Türkiye’de tablo iyimser

Türk denizciler bu süreçle başa çıkabildi. Kriz döneminde söz sahibi oldu ve geleceğe iyimser bakıyoruz. Türkiye deniz taşımacılığında merkez ülke konumuna geldi. 2008’deki krizde sektör ağır yara almıştı ancak çabuk toparlandı. Bu kriz döneminin de üstesinden gelinecektir.

5 günde 10 etkinlik

Digital Maritime Week, Informa Markets Maritime markalarını tek bir platformda bir araya getirmek ve dünyanın neresinde olursa olsun tüm denizcilik sektörü profesyonellerine benzersiz içerikler sunmak üzere bu sene ilk defa düzenleniyor. Seatrade çatısı altında denizcilik sektörü 5 gün boyunca, 10 farklı etkinlikte bir araya geliyor.


Bunları da beğenebilirsin