Denizcinin anasayfası

Rusya’ya göre Süveyş Kanalı’nın alternatifi Kuzey Buz Denizi

Rusya'nın enerji şirketi Rosatom, geçtiğimiz salı gününden bu yana tamamen kapanan Süveyş Kanalı'na Arktik denizinin altarnatif olabileceğini söyledi.

Dünya ticareti, Süveyş Kanalı’nın kapanmasının ardından birçok gemi Ümit Burnu üzerinden daha uzun rotayı takip ederken, Rusya’nın tercih ettiği alternatif güzergah Kuzey Deniz Rotası.

Küresel ticaret için hayati öneme sahip olan Süveyş Kanalı’nı 400 metrelik konteyner gemisinin kapatması üzerine tüm dünya Süveyş’in alternatifini düşünmeye başladı.

Süveyş Kanalı’nın kapatılması halinde Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan tedarik zincirlerinin kesintiye uğraması konusunda derin endişeleri de beraberinde getirdi.

Delmar Safety

Rusya’nın enerji şirketi Rosatom, geçtiğimiz salı gününden bu yana tamamen kapanan Süveyş Kanalı’nın kapanmasıyla yaşanan krizin hemen ardından Rusya’nın Arktik deniz rotasını uygulanabilir bir alternatif olarak gösterdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin uzun zamandır ülkenin Sibirya kıyıları boyunca Süveyş Kanalı’na rakip olarak geçişi teşvik ediyor .

Küresel ısınma nedeniyle, Kuzey Denizi Rotası giderek buzsuz hale geliyor. Moskova bunu enerjiye ihtiyacı olan pazarlara petrol ve gaz ihraç etmek için kullanmayı planlıyor.


DM Group
Bunları da beğenebilirsin