Denizcinin anasayfası

Türk denizciler açlık grevinde

Bir dönem Eser Kaptanoğlu ismiyle Güneş Gemicilik tarafından da işletilen 114 metrelik kuru yük gemisi, Katarlı Aswan şirketine satıldıktan sonra önce Paula, son olarak da Ula ismini aldı. Kara listede bulunan Aswan, 11 ay önce gemiyi Katar’ın Shuaiba Limanı’nda terk etti.

Toplam 400 bin dolardan fazla tutan maaşlarını alamayan mürettebat 7 Ocak’ta açlık grevine başladı. Mürettebat bu sabah gemiden inerek ellerinde dövizlerle eylem yaptı. Ancak sağlık durumları git gide kötüye gittiği için 6’sı eylemi tamamlayamadan hastaneye kaldırıldı.

Yemek için bile paramız yok

Bir gemi personeli yaşadıklarını şöyle anlattı: “Annem, babam, kız kardeşim ve erkek kardeşim koronavirüs salgınında işlerini kaybettikleri için onlara destek olmamı bekliyorlar. Aralarında tek işi olan benim ancak benim de 11 aydır maaşım ödenmiyor. Maaşımızı alamadığımız dönemde tüm mürettebat borçlandık. Şimdi borçlarımızı ödemek için değil, yemek için bile paramız yok.”

14 aydır gemideler

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu’ndan Mohamed Arrachedi mürettebatın çoğunun 14 aydan fazladır gemide olduğunu belirterek, “Bu denizciler Kuveyt’ten kendilerini yerel mürettebatla değiştirmelerini istiyorlar, böylece ailelerinin yanına gidebilirler. Normalde gemi terk edildiğinde bayrak devleti harekete geçer. Mürettebatın hayatını korur ve borçlu olunan ücretlerin ödenmesini sağlar. Ancak bu gemide Palau işini yapmadı. Palau geminin kaydını Eylül 2020’de sildi. Gemi mürettebatın talepleri çözülmeden bayraksız kaldı. Gemi şu an bayraksız kaldığı için sorunun çözümü Kuveytli denizcilik yetkililerine kalıyor” dedi.


Bunları da beğenebilirsin