Denizcinin anasayfası

Türkiye dördüncü sondaj gemisini filosuna kattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin petrol ve doğal gaz aramaları için dördüncü sondaj gemisini de aldığını ve yakında filoya katılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sondaj filosuna dördüncü geminin de eklediğini kaydetti.

Erdoğan, Türkiye’nin halen 3 derin deniz sondaj gemisi ve 2 sismik araştırma gemisiyle Akdeniz’de ve Karadeniz’deki sondaj çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “Sondaj filomuza dördüncü gemimizi de ekledik. Üstelik bu gemi diğerlerinden farklı olarak yedinci nesil olarak adlandırılan en modern, en son teknolojiyle donatılmış, ilk defa bizim kullanacağımız sıfır, yeni bir gemidir. Dünyada bu geminin sınıfında toplam 5 gemi bulunuyor. Birine de biz sahibiz” dedi.

Geminin özellikleri

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisinin özelliklerine dair bilgi paylaştı. Buna göre son teknoloji ve 7. nesil yeni sondaj gemisi 238 metre uzunluğa, 42 metre genişliğe sahip. 68 bin Groston ağırlığındaki gemi 200 kişilik mürettebat kapasitesine sahip. Çift sondaj kulesi bulunan geminin kule yüksekliği 104 metre. Maksimum sondaj derinliği 12.200 metre olarak açıklanan dördüncü sondaj gemisinin maksimum operasyon derinliği ise 3600 metre.


Bunları da beğenebilirsin