Denizcinin anasayfası

TURKKAPDER: “Güvenli denizler istiyoruz”

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği’nden (TÜRKKAPDE) yapılan “Güvenli Denizler İstiyoruz” başlıklı açıklamada şöyle denildi:

“Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği olarak 23 Ocak 2021 tarihinde Gine körfezinde M/V Mozart adlı gemiye yapılan deniz haydutluğu saldırısını şiddetle kınıyor, hayatını kaybeden meslektaşımıza rahmet, ailesine başsağlığı, kaçırılan meslektaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimizi iletip en kısa zamanda ailelerine kavuşmalarını diliyoruz.

Delmar Safety

3 Aralık 2020 tarihinde yaptığımız basın açıklamasında da belirtiğimiz gibi, Birleşmiş Milletler 2 Aralık 2020’deki genel kurul toplantısında biz deniz emekçilerini tedarik zincirinin ‘kilit personel’i olarak belirlemiş ve ilgili alt kuruluşlarına ve üyelerine bu konuda benzer kararlar alınmasını tavsiye etmiştir.

ICC (Uluslararası Deniz Ticaret Odası) 2020 yılında 195 deniz haydutluğu olayının meydana geldiğini, 135 personelin rehin alındığını ve olayların %95’nin Gine Körfezi’nde yaşandığını, haydutların karadan 60 ila 200 deniz mili açığa kadar faaliyet gösterdiklerini bildirmektedir.

Sayın yetkililerden talebimiz; Somali örneğinde olduğu gibi, Birleşmiş Milletler kararı ile bölgede ortak deniz gücü oluşturularak güvenli geçişin sağlanması için gerekli girişimlerin yapılmasıdır.

Bir kez daha Tedarik zincirinin kesintisiz işleyişi için görevlerini özveriyle yapan deniz emekçisi meslektaşlarımıza geçmiş olsun der, menfur saldırıda hayatını kaybeden meslektaşımıza rahmet, ailesine başsağlığı dileriz.”


DM Group
Bunları da beğenebilirsin