Denizcinin anasayfası

YoungShip Türkiye’ye geldi

Denizcilik sektöründe 40 yaş altı çalışanları buluşturmak için yola çıkan YoungShip, iş fırsatları da yaratmayı amaçlıyor.

Küresel denizcilik sektöründe çalışan akademik eğitim ve birikime sahip 40 yaş altı çalışanların bir araya geldiği ve kar amacı gütmeyen profesyonel bir kuruluş olan YoungShip, Türkiye yapılanmasını tamamladı.

Dünya çapında 3 bin üye

Norveç, Kıbrıs, Yunanistan, Belçika, Danimarka, Singapur, İngiltere, BAE, İsveç, Finlandiya, İtalya, Hollanda, Amerika, Almanya, Nijerya, Fransa, İspanya ve Tanzanya’da 3 binden fazla üyesi bulunan YoungShip Türkiye’yi de yelpazesine aldı.

Türk denizcili gençlerle büyüyor

YoungShip Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Sinem Oğiş, “Son yıllarda Türk denizcilik sektörünün küresel rekabet gücünün ve Türkiye’deki akademik eğitim ve birikime sahip olan genç çalışanların artması nedenleri ile YoungShip kuruluşunu Türkiye’ye getirmek için çalışmalara başladım. Denizcilik sektörünün önde gelen isimlerinin de aralarında bulunacağı ve onların deneyimlerinin paylaşılacağı çalışmalar yapmayı amaçlamaktayım. Bu çalışmalar doğrultusunda Türk genç çalışanların dünya denizcilik sektörü ile bütünleşmesini hızlandırmayı hedeflemekteyim” dedi.

İş fırsatları yaratacak

18-40 yaş arası, deniz yolu ticareti ve bağlantılı sektörlerden iş insanlarını bir araya getiren, önemli bir iş ağı ve iş potansiyeli yaratan, sektörel farkındalık oluşturan, yeni projelere kapı açan önemli bir dernek olmayı amaçladıklarını belirten Oğiş, “Türkiye ithalatını ve ihracatını ağırlıkla deniz yolu üzerinden yapıyor. Devamlı büyüyen konsolide olmuş deniz yolu ticareti pazarda fırsatlar yakalayabilmek, bireysel hareket eden genç iş insanları için kolay olmayabilir. Günümüzün küreselleşen dünyasında ve yerel ekonomik koşullarda ithalat ve ihracat artık KOBİ’lere kadar indirgendi. Yerel gölde kayık ve olta ile balık tutmak, iyi bir günde sadece ailemizi doyururken, kötü bir günde eve eli boş dönme riskini de taşıyor. Bu yüzden açık denizlere iyi bir takımla, büyük bir ağ ile açılıp, daha büyük balıkları daha çok sayıda tutmak isteyenlerin, mutlaka küreselleşmesi ve yurt dışına açılması gerekecek. İlk adımı atarken hem yerel, hem global olan YoungShip gibi iş ağlarına katılmak makul bir plan. Son 5 senedir iş dünyasında gözlemlediğim başarı dinamikleri, sadece beceri, bilgi dağarcığı ve şanstan ibaret değil. Yeni iş insanlarıyla tanışmak ve samimi ve iyi niyetli iş ilişkileri kurmak artık hiç olmadığı kadar önemli. Yapıcı ve güvenilir iş ağları kurmak için ise, doğru insanların bir araya geldiği oluşumlar önem arz ediyor. İşte tam da bu noktada; Youngship Türkiye, 18-40 yaşındaki seçkin genç iş insanlarının bir araya gelerek beraber yeni ufuklara yelken açacağı bir dernek olacak diye düşünüyoruz” diye konuştu.

Sinem Oğiş, 2 Ağustos 2019’da ilk genel kurullarını gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.


Bunları da beğenebilirsin