Denizcinin anasayfası

DİTAŞ ve Vehbi Koç Vakfı’ndan kadın denizcilere destek

Kadın Denizciler Burs Programı ile birlikte kadınların denizlerde de lider kişiliklerini göstermelerine imkan verilecek.

Kadın Denizciler Burs Programı ile birlikte kadınların denizlerde de lider kişiliklerini göstermelerine imkan verilecek. Türkiye Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) ilk 30 binde yer alan kişiler, üniversitelerin denizcilik fakültelerinde Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği ve Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümlerinde okuyan kadın öğrenciler 4 yıllık olması planlanan burs sisteminden yararlanabilecek.

Burs başvuruları kabul edilen kişiler, Ditaş gemilerinde staj yapma fırsatı da bulabilecek. Ayrıca staj imkanının yanı sıra iş bulma imkanında da zorluk çekmeyecekler. İstihdam konusunda Kadın Denizciler Burs Programı’ndan yararlanan kişiler öncelikli olacak.

Yapılan iş birliği hakkında DİTAŞ Genel Müdürü Hakan Karaca konuştu!

DİTAŞ Genel Müdürü Hakan Karaca, kadın istihdamı konusunda Vehbi Koç Vakfı ile yapılan iş birliğine ilişkin olarak yapmış olduğu açıklamada ;

‘ Parçası olduğumuz Koç Topluluğu ve Tüpraş’ın toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki öncü çalışmaları ve vizyonu bize eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunda rehber oluyor. Bu bakış açısıyla gerek insan kaynakları uygulamalarında gerekse işe alım süreçlerinde kadın istihdamını gözeterek hareket ediyoruz. Yine bu anlayışla erkek egemen bir alan olan denizcilik sektöründe kadın istihdamını desteklemek için Kadın Denizci Gelişim Programı’nı başlattık. Programdan oldukça güzel geri dönüşler aldık. Gemilerimizde şimdiden 14 kız öğrenci staja başladı. Toplumsal konularda öncü bir vakıf olan Vehbi Koç Vakfı iş birliğiyle başlattığımız burs programının da bu alandaki adımlarımızı hızlandıracağına inanıyoruz. Kadın Denizci Gelişim Programı’nın bu alandaki adımlarımızı hızlandıracağına inanıyoruz. Program kapsamında burs ile desteklenecek öğrenciler, Ditaş’ta yapacakları stajla da ilk iş deneyimini yaşayacaklar. Başarılı mezuniyetleri ve karşılıklı anlaşma dahilinde de iş imkanı sunulacak. ‘ ifadelerini kullandı.

Burs programı hakkıda Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü bilgi verdi

Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Cihan Özsönmez, DİTAŞ ile yaptıkları iş birliğine ilişkin olarak yapmış olduğu açıklamalarda ;

‘ Çağdaş ve gelişen bir Türkiye için yaşamın en temel gereksinimleri olan eğitim, sağlık ve kültür alanlarında faaliyetlerimize öncelik veriyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık oluşturmak da yine eğitim ve fırsat eşitliğinden geçiyor. Vehbi Koç Vakfı’nın vizyonu doğrultusunda; eğitim ve istihdam meselesini birlikte değerlendirmek, fırsat eşitliğini özel sektör iş birliğiyle ortaya koymak için yola çıktık. Her zamanki gibi, parçası olduğumuz Topluluğumuzun bu konudaki rehberliğiyle ilerliyoruz. Geniş iş imkânları barındıran denizcilik sektöründe kadın istihdamının desteklenmesi için Ditaş ile hayata geçirdiğimiz burs programının, denizci olmak isteyen yüzlerce kız öğrencinin hayallerini gerçekleştireceğine inanıyoruz. ‘ ifadelerini kullanarak konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

DİTAŞ Deniz İşletmeciliği ve Tankerciliği Şirketi ile Vehbi Koç Vakfı arasında yapılan Kadın Denizciler Burs Programı’nın başvuru şartları da belli oldu. Başvuruları yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gerekenler;

1-) T.C. Vatandaşı olmak,

2-) Yükseköğrenime yeni kayıt yaptıranlar: YKS’de SAY puan türüne göre ilk 30.000’egiren kız öğrenci olmak,

3-) Denizcilik fakültesi bölümlerini tercih etmek (Güverte veya gemi makineleri işletme mühendisliği),

4-) 25 yaşından büyük olmamak,

5-) Hüküm giymemiş olmak,

6-) Öğrenim görürken yüz kızartıcı bir eylemden dolayı disiplin cezası almamış olmak,

7-) Önümüzdeki yıllarda da burs almaya devam edebilmek için bitirmiş olduğu sınıfın genel not ortalamalarının 4,00 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 3,25 olması (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 81,25 olması) gerekmektedir. Aksi durumda başarı bursu kesilecektir.


Bunları da beğenebilirsin