Denizcinin anasayfası

Dünyanın ilk otonom feribotu Falco, ilk yolculuğunu başarıyla tamamladı

Birleşik Krallık merkezli lüks otomobil üreticisi Rolls-Royce ve Finlandiya devlet feribot operatörü Finferries, dünyanın ilk otonom feribotunu görücüye çıkardı.

Falco isimli arabalı feribot, Turku şehrinin güneyindeki takımadalar Parainen ile Nauvo arasındaki yolculuğunu tamamen otonom bir şekilde gerçekleştirdi. Gücünü Rolls-Royce Akıllı Gemi Teknolojisi’nden alan feribot, dönüşte ise uzaktan kumanda ile kontrol edildi.

İLK YOLCULUĞUNU BAŞARIYLA TAMAMLADI

80 yolcusuyla birlikte tarihi bir yolculuğa imza atan Falco, sahip olduğu sensörler ve yapay zeka sistemleri sayesinde etrafındaki nesneleri tespit etti ve bu sayede olası çarpışmaların önüne geçti. Geliştirilen otonom seyir sistemi ile hiçbir insan müdahalesi olmadan kıyıya otomatik olarak yanaşan feribot, ilk yolculuğunu başarıyla tamamladı.

GELİŞMİŞ SENSÖRLE DONATILDI

Falco, çevresinin ayrıntılı durumunu gerçek zamanlı olarak ve insan gözünün ötesinde bir doğruluk derecesiyle belirlemesini sağlayan bir dizi gelişmiş sensörle donatıldı.

Sensörden elde edilen verilen bir araya gelmesiyle oluşan durumsal farkındalık resmi, Turku şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta bulunan Finferries uzaktan operasyon merkezine aktarılıyor. Bu merkezde görev yapan bir kaptan otonom operasyonları izliyor ve gerektiğinde geminin kontrolünü ele alabiliyor.

DENİZ TAŞIMACILIĞINDA BÜYÜK ADIM

Rolls Royce Ticari Denizcilikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mikael Makinen, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

“Bugün otonom deniz taşımacılığına giden yolda büyük bir adım atıyoruz. SVAN projesi, Rolls-Royce ile Finferries arasında başarılı bir işbirliği girişimi olmasının yanı sıra Akıllı Gemi teknolojisinin gemilerin emniyetli ve etkili bir biçimde işletilmesi açısından büyük faydalar sunabileceğinin tüm dünyaya gösterilmesi için ideal bir fırsat. Bugünkü olay, otonom geminin yalnızca bir konsept değil, aynı zamanda bildiğimiz anlamdaki gemiciliği dönüşüme uğratacak bir gelişme olduğunu kanıtlıyor.”


Bunları da beğenebilirsin