Denizcinin anasayfası

Fransa’da Yemen krizi

Fransa, Suudi Arabistan bandıralı kargo gemisinin silah yüklemesine izin vermedi.

Fransa, Havre limanı açıklarında bekletilen Suudi Arabistan bandıralı kargo gemisinin askeri silah yüklemesine izin vermedi. Geçtiğimiz çarşambadan beri ülkenin kuzey batısındaki Le Havre limanı açıklarında bekleyen Bahri Yanbu adlı kargo gemisi yükleme yapmadan ülke sularından ayrıldı.

Bu kararın nedeninde ise sivil toplum örgütlerinin Suudi Arabistan’a gidecek silahların Yemen’de sivillere karşı kullanılacağını savunarak yaptıkları protesto eylemleri yatıyor. Geçtiğimiz perşembe Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Fransa’nın Suudi Arabistan’a silah satışında bulunduğunu kaydetmiş fakat bu silahların Yemen’de sivil halka karşı kullanılmadığına dair ‘garanti’ aldıklarını belirtmişti.

STK’lar yükleme kararının iptali için idari mahkemede

Sivil toplum örgütleri İşkencenin Kaldırılması için Hristiyan Hareketi (ACAT) ve Cumhuriyetçi Adil Güvenlik Eylemi (ASER), Paris İdare Mahkemesine geminin Le Havre limanına bağlanması ve yükün iptali için başvurdu. Fakat idari mahkeme bu isteği reddederek gemiye yüklenecek sekiz adet Caeser tipi topun Yemen’deki sivil halk için “acil bir tehlike teşkil etmediğini ve temel özgürlüklerden yaşama hakkına ilişkin ciddi ve açık bir ihlal taşımadığını” belirtti. Mahkemenin kararını eleştiren sivil toplum örgütleri, geminin Le Havre limanından yükünü almadan ayrılmasını ise memnuniyetle karşıladı.


Bunları da beğenebilirsin