Denizcinin anasayfası

Maersk ve Keppel’den amonyak için güç birliği

Büyük denizcilik firmalarından Singapur'daki gemiler için bir yakıt olarak amonyağı daha ayrıntılı olarak araştırmak için güçlerini birleştiriyor.

Denizcilik endüstrisi liderleri, Singapur’da deniz yakıtı olarak amonyağı keşfedecek. Denizcilik endüstrisi liderleri, Singapur Limanı’nda gemiden gemiye yeşil amonyak yakıt ikmalinin sağlanması için kapsamlı bir tedarik zinciri kurmayı amaçlayan bir fizibilite çalışması başlattı.

Maersk ve Keppel dahil olmak üzere birkaç büyük denizcilik sektörü paydaşları, dünyanın önde gelen yakıt ikmal limanı Singapur’da yeşil amonyak gemiden gemiye yakıt ikmal zincirini incelemek ve muhtemelen geliştirmek için bir araya geldi.

Konuyla ilgili mutabakat zaptı AP Moller – Maersk A / S, Fleet Management Limited, Keppel Offshore & Marine, Maersk Mc-Kinney Moller Center for Zero Carbon Shipping, Sumitomo Corporation ve Yara International ASA tarafından imzalandı.

Henüz kullanımda olmasa da, amonyak, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün 2050 yılına kadar nakliyeden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını yarı yarıya azaltma hedefine uyması için gemicilik endüstrisi için umut verici bir alternatif yakıt olarak kabul ediliyor. Yakıldığında, amonyak CO2 emisyonu olmadan enerji üretiyor.

Ortaklar ayrıca, yakıtla ilgili güvenli işletimi ve düzenlemeleri standartlaştırmak için Singapur’daki ilgili devlet kurumları ve uzmanlarla iletişime geçecekler. Proje başlangıçta sıvılaştırılmış petrol gazı için tasarlanmış hafif soğutmalı depolamaya, gemilere veya mavnalara enerji vermeye odaklanacak.

AP Moller-Maersk Başkan Yardımcısı ve Dekarbonizasyon Başkanı Morten Bo Christiansen, “Metanol ile birlikte AP Moller-Maersk’te yeşil amonyağı filomuzun karbondan arındırılması için önemli bir gelecek yakıt olarak görüyoruz” dedi.
Bu arada bir zamanlar dünyanın en büyük açık deniz sondaj kulesi üreticilerinden biri olan Keppel Offshore & Marine, açık deniz teçhizat inşa sektöründen tamamen çıkmayı planladığını ve odak noktasını yenilenebilir enerji altyapı projelerine kaydırdığını açıkladı.

Keppel Offshore & Marine CEO’su Chris Ong, “Denizcilik endüstrisinin karbondan arındırılması için birden fazla yol var ve amonyak gibi daha temiz deniz yakıtlarının geliştirilmesine öncülük etmek için mühendislik ve yakıt ikmal alanındaki uzmanlığımızdan yararlanabildiğimiz için mutluyuz” dedi. Yapılan anlaşma, amonyak yakıt ikmali ve amonyakla çalışan gemilerin tasarımının yanı sıra amonyağın benimsenmesi için gerekli değer zincirinin geliştirilmesini de içeriyor. Alınan kararlar yeni enerjide fırsatları değerlendirmeyi içeren Keppel’in 2030 Vizyonu ile uyumlu ” açıklamasını yaptı.


Bunları da beğenebilirsin