Denizcinin anasayfası

Rolls-Royce ilk Otonom gemisini test etti

Finlandiya’nın Fin Ferries ile ortak olan bu proje, akıllı otomasyon yazılımı kullanan otonom kargo gemilerine tanıklık edecek.

Deneme, Gemi istihbarat teknolojisi setinin bir parçası olarak kameralar ve sensörlerle Falco gemisinde yapıldı.

80 VIP misafir ile yapılan 400 saatlik deneme süresi, çeşitli koşullarda çarpışmadan kaçınma teknolojisini gösterdi.

Kendi kendine güdülen otonom gemiler, özellikle deniz taşımacılığı olmak üzere su taşımacılığı hakkındaki düşüncelerimizi değiştiriyor. Son zamanlarda, Rolls-Royce, altı yıl içinde otonom kargo gemileri yaratacağını açıkladı. Tech Engage, şirketin otonom gemiler üzerindeki son testini tamamladığını bildirdi.

Bu ne? Rolls-Royce deniz yollarında mal ve bagaj taşımak için otonom feribotlara veya kargo gemilerine doğru hareket ettiğini açıkladı.

Bu kargo gemileri akıllı otomasyon yazılımı ile uzaktan kontrol edilecektir. Şirket, proje için Finlandiya’nın Fin feribotlarıyla ortak oldu.Ortaklık, ilk otonom vapuru gerçek dünya koşullarının geçerli olduğu sularda test etmek için yapıldı.

Nasıl yapıldı?

İlk deneme “ayı, Fin şehri” idi ve Falco olarak adlandırılan 53.8 metrelik feribotta yapıldı.Feribot, Gemi istihbarat teknolojisi seti ile güçlendirildi. Bu kit, sudaki hareketi tespit etmek için geminin etrafına yerleştirilmiş kamera ve sensörlerden oluşuyordu. Akıllı sistem, hareketin yanı sıra yolculuk sonunda yanaşma prosedürlerine dikkat etmek için tasarlanmıştır.

Nasıl çalıştı? Gemi testi için yaklaşık 80 VIP misafir gemide bulunuyordu. Gemi yapay zeka kullanıyor ve otonom bir seyir sistemi ile çalışıyordu. Gemi, iyi bir 400 saatlik deniz denemesi için yola çıktı. Test yolculuğu sırasında, çarpışmadan kaçınma çözümü birkaç saatlik çalışma sırasında çeşitli koşullar için test edildi.

Denemelerin Detayları

Gemi iki fazda test edildi. İlk aşama, geminin otonom sürüş denemesinden oluşurken, ikinci kısımda, gemi gemiden 30 mil uzakta bulunan bir operatör tarafından uzaktan kumanda edildi. Komuttaki operatör gemiyi güvenli bir şekilde ana limanına yönlendirdi. Yolculuğun tamamı, gemideki personelden en ufak bir insan etkileşimini bile içermediğinden otonomti.Şirketin vizyonu nedir?

Rolls-Royce Başkanı Mikael Makinen, geminin başarılı bir şekilde test edilmesinden son derece memnun kaldı ve bir basın bülteninde şunları söyledi:

“Bugün, otonom nakliyeye doğru yolculukta ileriye doğru büyük bir adım attık ve tam olarak birkaç yıldır söylediklerimizi yineledik Otonom nakliye gerçekleşecek ” dedi.

“Bu, hepimiz için çok gurur verici bir an ve şimdiye kadarki en önemli dönüm noktamızı işaret ediyor.

Bugünkü gösteri, otonom geminin sadece bir kavram olmadığını, bildiğimiz gibi nakliyeyi dönüştürecek bir şey olduğunu kanıtlıyor.

Başkan, otonom nakliyenin artık bir kavram olmadığı ve nakliyenin dönüşümüne doğru atılan ilk adım olduğu konusundan emindi.

Finferries CEO’su şöyle dedi:

“Parainen-Nauvo-rotasında denizcilik tarihinin bir kez daha yapılmasından gurur duyuyoruz.İlk olarak dünyaca ünlü hibrid gemimiz Elektra ve şimdi de dünyanın ilk otonom feribotu olan Falco. Modern bir gemi sahibi olarak, bu işbirliğindeki asıl amacımız hem çevre hem de yolcular için yararlı olduğu için deniz trafiğindeki güvenliği arttırmak olmuştur. Ancak, bu gösterinin, yeni otonom deniz taşımacılığı ve güvenlik olanaklarına kapıyı nasıl açtığı konusunda da aynı derecede heyecanlıyız. ”

Rolls-Royce, otonom gemilerin deniz taşımacılığının geleceğini değiştirmek için 2025 yılına kadar işlevsel olacağını belirtti.


Bunları da beğenebilirsin