Denizcinin anasayfası

Suudi Arabistan, ‘Oxagon’ için harekete geçiyor

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, dünyanın en büyük yüzen sanayi kompleksini inşa edeceklerini açıkladı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan habere göre, Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan’ın güneyindeki Neom kentinde inşa edilecek ‘Oxagon’ adı verilen dünyanın en büyük yüzen sanayi kompleksi projesini duyurdu.

Prens Muhammed, Oxagon’un, Suudi Arabistan’ın bölgesel ticaretinin yanı sıra bölgedeki küresel ticaret akışına da destek olacağını belirtti.

Daha önce açıkladığı dev ‘Neom projesi’ kapsamında Neom kentinde inşa edilecek yüzen kompleks için çalışmaların başladığını aktaran Veliaht Prens, sanayi kentinin hızlıca büyümesinin planlandığını kaydetti.

Oxagon’un CEO’su Vishal Wanchoo da proje kapsamında Kızıldeniz kasabası Dhiba yakınlarındaki bir limanın, 2030 yılına kadar 3.5 ila 4 milyon ton eşdeğer birim (TEU) konteyner kapasitesini elleçlemek için dönüştürüleceğini söyledi.

Wanchoo projenin sonunda Neom’un ticari kiracılarının yanı sıra daha geniş Körfez bölgesi, Ürdün ve Irak’a hizmet edebileceği açıkladı. Oxagon’un büyümesine bağlı olarak kapasitenin 9 milyon TEU’ya kadar çıkabileceği de sözlerine ekledi. Bu arada Dubai’nin bölgenin en büyüğü olan Jebel Ali limanı 19 milyon TEU’dan fazla kapasiteye sahip.

Projenin, 50 kilometrekarelik alanın 2030 yılına kadar 80 ile 90 bin kişiyle birlikte 40 ile 50 şirkete ev sahipliği yapması bekleniyor. Devlet ve özel sektör yatırımlarını birleştiren proje için planlanan harcamalar ise açıklamadı.

Bu arada proje, büyüklük olarak Kızıldeniz şehri Cidde’nin limanına rakip olacak. Krallık, 25 milyon TEU kapasiteye ulaşmayı hedefleyen Kral Abdullah Limanı adlı bir tesisi de genişletiyor.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, 2017 yılında Kızıldeniz sahilinde Ürdün ve Mısır sınırlarına kadar uzanan 500 milyar dolarlık bir yatırımla ‘Neom Projesi’ adı altında dev bir sanayi kenti inşa edileceğini duyurmuştu.


Bunları da beğenebilirsin