Denizcinin anasayfası

F-110 fırkateynleri için kabine onayı bekleniyor

İspanya Savunma Bakanlığı, F-110 fırkateynleri için devam eden tedarik sürecinde sona yaklaşıldığını açıkladı.

İspanya’da toplamda 5 adet fırkateynin inşa edileceği kesinleşti. Platformlar için son anlaşma taslağının incelendiği ve imzaların önümüzdeki günlerde atılmasının beklendiği bilgisi paylaşıldı.

Anlaşmanın toplam maliyetinin 4,3 milyar avro olacağı tahmin ediliyor. Taslak çalışmalarının tamamlanmasının ardından anlaşma metni, kabinenin onayına sunulacak. İspanyol medyasına göre, bu tarihin 28 Aralık olması bekleniyor.

Tedarik edilecek platformların inşa faaliyetleri, yerel üreticiler için büyük önem arz ediyor. Gemiler için ayrılan 4,326 milyar Euro’nun yaklaşık 7 bin kişiye 10 yıllık periyotta istihdam sağlayacağı açıklandı.

Toplam bütçenin yaklaşık yüzde 40’lık kesiminin 5 yıllık süreçte yıllık 600 milyon Euro’luk parçalar halinde Navantia’ya ödeneceği belirtildi. c4defence.com’un haberine göre sınıfının ilk gemisi olacak olan F-111’in 2020’li yılların ortasında hizmete gireceği, ardından her yıl yeni bir geminin inşasının tamamlanacağı kaydedildi.

Genel maksat fırkateynleri olacağı açıklanan F-110 sınıfı gemiler, yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında eskort görevi üstlenebilecek.

Toplam deplasmanları 6 bin 100 ton olacağı bildirilen platformlarda dikey fırlatma sistemleri de yer alacak.


Bunları da beğenebilirsin