Denizcinin anasayfası

İngiltere, Orta Doğu’nun kalbinde deniz üssü kuruyor

Kuveyt’te “İngiliz askeri deniz üssü” kurulması  konusunda iki ülkenin anlaşmaya vardığı bildirildi.

 

İngiliz deniz üssü kurulması konusunda anlaşmaya varıldığı haberini  Kuveyt’in önde gelen gazetelerinden Er-Rai verdi.

 

Diplomatik kaynaklara dayandırılan haberde, üst düzey yetkililerin  bugün düzenlenecek ortak yürütme komitesi toplantısında Kuveyt ile İngiltere  arasındaki iş birliğinin yönlerini görüşeceği belirtildi. Ele alınacak konuların  başında askeri, güvenlik, ekonomik, kültürel ve eğitim alanlarındaki ikili iş  birliğinin yer alacağı aktarıldı.

 

Öte yandan habere göre, Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid  el-Carallah, dün yaptığı açıklamada, İngiltere’yle askeri iş birliği ile Suudi  Arabistan’la yaşadıkları sınır anlaşmazlığı arasında herhangi bir ilişki  olmadığını belirtti.

 

Carallah, konuyla ilgili soruya karşılık, “Bazıları bu konular  arasında bağlantı kurdu. Ancak biz böyle bir ilişki kurmuyoruz.” şeklinde cevap  verdi.

 

“Suudi Arabistan’la aramızdaki anlaşmazlık, kardeş anlaşmazlığıdır.  Bir yanlış anlaşılma diyebiliriz.” açıklamasında bulunan Carallah, İngiltere ile  askeri iş birliğinin yeni bir konu olmadığına dikkati çekti.

 

Carallah, “İngiltere’den dostlarımızın askeri iş birliği için  topraklarımızda bulunmasından memnuniyet duyuyoruz.” diye konuştu.

 

Kuveyt merkezli Kabas gazetesi de bugün düzenlenecek toplantıda Kuveyt  ordusuna eğitim vermek için İngiliz askeri üssü kurulmasının görüşüleceğini  belirtti.

 

İngiltere’nin Kuveyt Büyükelçisi Michael Davenport, ekim ayında  yaptığı açıklamada, aralık ayında Kuveyt’te İngiliz kuvvetlerinin daimi  varlığının   operasyonel ve lojistik yönlerinin görüşüleceği bir toplantı  yapılacağını duyurmuştu.

 

Davenport ayrıca, İngiliz “Forces Network” internet sitesinde şubat  ayında yayımlanan röportajında, İngiltere’nin, Kuveyt yönetiminin talebi üzerine  bu ülkede kalıcı askeri güç kurmayı düşündüğünü dile getirmişti.


Bunları da beğenebilirsin