Denizcinin anasayfası

Türk tersaneleri dünya liderliğine aday

Küresel enerji şirketleri ve ulusal hükümetler enerji kaynaklarını arttırmaya çalışırken, çok amaçlı acil durum müdahale gemileri inşasına da hız verildi. Petrol kirliliği, gemi kurtarma ve yangında mücadelede kullanılan acil durum müdahale gemileriyle ilgili yeni sözleşmeler peş peşe geldi. Uzmar, Kuwait Oil Co (KOC) için inşa ettiği ve Ağustos’ta suya indirilen 60 metrelik Al Zour acil durum müdahale gemisini 2021 başında teslime hazırlanıyor. Al Zour, Kuwait Oil Co’nun açık deniz destek filosunun en önemli gemisi olacak ve Kuveyt’in deniz sularını, üretim tesislerini ve limanlarını koruyacak. Al Zour’un en büyük özelliklerinden biri de açık deniz sondaj kulelerini çekebilmesi ve açık deniz inşaat işleri ile tanker yükleme terminallerini destekleyebilmesi.

Türkiye’de üretilen en büyük Robert Allan tasarımı

Al Zour’un bir diğer özelliği, Türkiye’de şimdiye kadar yapılmış en büyük Robert Allan tasarımı olması. KOC deniz teknik hizmetleri ekibi lideri Soud Al Otaibi’ye göre, Al Zour kendi türünün teknik olarak en gelişmiş petrol sızıntısı geri kazanım gemilerinden biri.

MED Marine de Kenya için yapıyor

MED Marine de Doğu Afrika’daki deniz taşımacılığı, liman operasyonları ve açık deniz faaliyetlerini desteklemek için Kenya Liman İdaresi’ne RAstar 4200 (MED-A42120) tasarımına bir gemi inşa ediyor. 42 metrelik gemi acil durum çekme, açık deniz desteği ve gemi elleçleme için 120 tondan fazla çekme gücüne sahip olacak.


Bunları da beğenebilirsin