Denizcinin anasayfası

Limak’ın ‘Mühendis kızları’

LimakFoundation projesine bu yıl, 40 yeni mühendis adayı kız öğrenci katılıyor.

Kadınların işgücüne katılımın önemli olduğu mühendislik alanında daha fazla yer almalarını sağlayarak nitelikli kadın istihdamının artırılmasına yönelik bir model geliştirerek kapsayıcı ve sürdürülebilir büyümeye katkı sağlamak amacıyla 2015 yılında hayata geçirilen Türkiye’nin Mühendis Kızları (EGT) kapsamında hayata geçirilen LimakFoundation projesine  bu yılda 40 mühendis adayı kız öğrenci katıldı.

Türkiye’nin Mühendis Kızları projesinin en büyük destekçisi olan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir bu projede olmaktan çok mutlu olduğunu ifade ediyor ve  ‘Kız kardeşlik’ ruhuyla hareket etiklerinin altını çiziyor.

Özdemir ‘’kadınların işgücüne katılımın önemli olduğu mühendislik alanında daha fazla yer almalarını sağlayarak nitelikli kadın istihdamının artırılmasına yönelik UNDP Türkiye ile Limak Yatırım bünyesinde yürütülen ‘Eşitlik Mührü Programı’ yürütüyoruz. Bu Türkiye’de ilk defa uygulanan bir proje ve amaç cinsiyetlere duyarlı kurumsal iş modeli oluşturmak. Programı tamamladığımızda Limak Yatırım, ülkemizde bu mührü almaya hak kazanan ilk şirket olacak. Bir sonraki adımda, bu programı grup bünyesindeki diğer şirketlere yaymayı hedefliyoruz ve elbette Türkiye’de özel sektöre örnek olmayı, rol model olmayı istiyoruz. Amacımız genç kadın mühendisleri mühendislikte gelecekteki kariyerlerinde rekabet etmek ve başarılı olmak için gerekli araçlarla donatmak’’ dedi .

‘’Kadınların güçlendirilmesi bir seçenek değil, bir zorunluluktur’’ diyen Özdemir  ‘’Bu nedenle bu proje parlak öğrencileri ve gerçekten dikkat çekici rol modellerini bir araya getiriyor: kadın mühendisler, girişimciler, yöneticiler ve aktivistler, güçlendirme için bir ağ oluşturuyor. Gençleri ve özellikle genç kadınlara  eğitim ve kariyerlerinde fırsat eşitliği tanıyarak onları güçlü kılmayı amaçlıyoruz’’ açıklamasını yaptı.


Bunları da beğenebilirsin