Denizcinin anasayfası

Dublin Limanı Brexit’e nasıl hazırlanıyor?

Afloat’dan Jehan Ashmore’un haberine göre Dublin Limanı Şirketi genel merkezinin tepesinde, Liffey Nehri’nin ağzındaki tüm gemiler arasında birçok inşaat işi göze çarpıyor.

Ve bu inşaat tamamen Brexit ile ilgili olmasa da, limandaki yönetimin, BBC News’e yaptığı açıklamada , anlaşma yapılmaması ihtimaline ve olası herhangi bir ekonomik düşüşe hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

İngiltere, müzakere edilen bir anlaşma olup olmadığına bakılmaksızın 29 Mart’ta AB’den ayrılmak üzere programlandı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Taslak Çekilme Anlaşması’nın Avam Kamarası’ndan geçeceğini umuyor, ancak yapılmaması durumunda hazırlıklar sürüyor.

İrlanda toplumunda Brexit’in ülke üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı konusunda bir anlaşmaya varıldı, ancak İrlanda hükümetinin söz konusu olduğu en kötü senaryo, İngiltere’nin müzakere edilmeden anlaşma yapması.

Buradaki politikacılar bu seçeneği “zor” bir Brexit olarak adlandırıyor.

Uluslararası Para Fonu, İrlanda ve İngiltere ekonomilerinin yüksek derecede entegre olması nedeniyle, AB’nin “uçurumdan uzak” bir kırılma yaşaması durumunda İrlanda’nın ekonomik büyümesinin “uzun vadede”% 4’lük bir darbe alacağını öngörüyor.

Ve bağımsız Dublin merkezli düşünce kuruluşu Ekonomik ve Sosyal Araştırma Enstitüsü, “zor” bir Brexit’in, yiyecek fiyatlarındaki ve olası ticaret tarifelerindeki potansiyel bir artış nedeniyle, hanelere yılda 1.400 Euro’ya (1.260 £) kadar maliyet getirebileceğini tahmin ediyor.

Brexit’in nasıl açılacağını tahmin edebilecek konumda olan otoriteden kimsenin bulunmamasına rağmen, İrlanda hükümeti, Dublin ve Rosslare limanlarında ve havaalanlarında 1.000’den fazla gümrük ve veteriner personelin ve yeni eğitimler için çalışma planlarını açıkladı.

Sektörlerde insanlar muhtemelen kötü etkilenecek.

Her Brexit senaryosunda “Irlanda Brexit Hazırlanıyor” temalı devlet kurumlarının katılımıyla ülke çapında çok iyi katılımlı bir dizi yol haritası düzenledi.

Ve daha fazla şirket muhtemel gecikmeler ve Dover’deki maliyetler konusunda endişeli.

Brexit’te İrlanda’da siyasi ve ekonomik bir uzlaşma var.

Siyasi nedenlerden ötürü, İrlanda adasında zor durumdan kaçınmak için daha geniş bir ticaret anlaşması olmadıkça, “geri dönüş” olarak adlandırılması gerektiğine dair yaygın bir anlaşma vardır.

Böyle bir sınırın, zor kazanılmış bir barıştan sonra şiddete dönüş riskini göze alabileceği korkusu var.


Bunları da beğenebilirsin