Denizcinin anasayfası

İzmit limanları 76.5 milyon ton taşıdı

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel, Kocaeli’nin denizciliğin başkenti olduğunu söyledi. 2020 yılı rakamlarıyla ilgili bilgiler veren Doğusel şunları söyledi:

Karadeniz’in çıkış kapısı

“Kocaeli Karadeniz’in çıkış kapısı. Kent denizcilik sektöründeki gücünü 34 limanından alıyor. Limanların yanında hem Yalova hem de Tuzla’daki tersanelerle denizcilikte talep ve arz dengesinde çok ciddi hareketlilik yaşanıyor.

 

8 bin 134 gemi ağırladık

Kocaeli Kasım 2020’ye kadar toplam 8 bin 134 gemi ağırladı. Bunlar kasım sonu rakamları. Bu rakam, aralık ayı rakamlarının gelmesiyle daha da artacaktır. Türkiye 44 bin 424 gemi ağırlamıştır, Kocaeli’de ise bunun yaklaşık yüzde 18,3’üne tekabül eden bir sayı vardır. Kocaeli, Türkiye’nin beşte bir denizciliğini üretmektedir. Misafir ettiğimiz gemilerden 2 bin 614’ü Türk bayraklı, 5 bin 520’si yabancı bayraklı.

2019’a göre artış var

Kentimizdeki yatırımlar da deniz ticaretimizin gelişmesine yöneliktir. Kocaeli, elleçleme rakamlarına göre her sene ortalama 73 milyon ton civarında bir rakama ulaşmaktadır. Biz 2020 yılında yaklaşık 76,5 milyon tona ulaştık. 2019 yılına göre bir artış var. Kocaeli bütün limanlarıyla beraber ön sıraya geçmiştir.”

 


Bunları da beğenebilirsin