Denizcinin anasayfası

“Kuzeyin Işıkları kadar jeopolitiği de önemli”

Deniz Kartalı’nın haberine göre, Rusya ve Çin’in üzerinde yoğunlaştığı Kuzey Kutbu, Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) tarafından her yönüyle ele alındı. Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Barbaros Büyüksağnak yöneticiliğinde gerçekleşen panelde, akademisyenler kuzey kutbunun stratejik ve coğrafi önemini dile getirdiler.

Kuzeyin Işıkları kadar jeopolitiği de konuşulmalı

‘Değişen Arktik Jeopolitiği’ paneli KÜDENFOR Direktörü Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz ev sahipliğinde Rahmi Koç Müzesi Fenerbahçe Vapuru Yolcu Salonu’nda gerçekleşti.

Norveç Askeri Ataşeliği döneminde Kuzey Kutbu’nu ve Svalbard anlaşmasının hükümlerini analiz etme fırsatı bulan KÜDENFOR Arktik ve Antarktik Alt Grubu Başkanı Barbaros Büyüksağnak’ın yönettiği panelin açılışını Yeni Arktik Jeopolitiği konulu konuşmasıyla Cem Gürdeniz yaptı. Antalya Bilim Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Harun Gümrükçü Mavi Vatan konseptini tamamlar nitelikte Mavi Küre-Mavi Derinler ve Mavi Uzay ana konulu Yüksek Kuzeyin Stratejik Önemi ve Türkiye Yansımaları başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Gümrükçü, “İklimin tarih yazdığını söylerken Kuzey Kutbu’nda kurulacak bir meteoroloji ölçüm istasyonunu önemine değindi. Panel yöneticisi Barbaros Büyüksağnak, Yeni Arktik Coğrafyası ve Küresel Ulaşım üzerine görüşlerini dile getirirken, KÜDENFOR Danışma Gurubu Üyesi Cem Yaylalı Arktik Bölge ve Stratejik Hammadde Potansiyeli’ni ele alan sunumunu yaptı.

“Arktik Bölge farkındalığı oluşturmalıyız”

KÜDENFOR Destek Grubu Üyesi Arda Mevlütoğlu, Arktik Bölge ve Askeri Stratejik Gelişmeler, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Burcu Güçlü Akpınar Arktik Bölge ve Hukuki Statüsü, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Aybüke İnan Şimşek ise Arktik Deniz Yetki Alanlarındaki Çatışmalara Genel Bakış konularında sunumlarını gerçekleştirdi.

Gazeteciler, akademisyenler, stratejistler, kaptanlar ve jeopolitike meraklıların takip ettiği panelde toplumun Kuzey Kutbu’ndan daha çok bilgi sahibi olması gerektiği, ulusal çıkar ve menfaatlerimiz için çalışmaların bu yönde yoğunlaşması gerektiği vurgusu çıktı. Arktik Bölge olarak bilinen Kuzey Kutbu’nun askeri ve ekonomik öneminin yanında askeri strateji açısından her geçen gün artan değeri vurgulandı.


Bunları da beğenebilirsin