Denizcinin anasayfası

Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi’ne Köprüüstü Simülatörü

KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Tam Donanımlı Köprüüstü Simülatör’e kavuştu.

KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Tam Donanımlı Köprüüstü Simülatör açılış töreni, sektör temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

İMEAK DTO’nun katkılarıyla yapılarak 2021-2022 Bahar yarıyılı itibari ile denizcilik eğitimin hizmetine sunulacak olan Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü ‘Tam Donanımlı Köprü Üstü Simülatörü’ açılış töreni sektör temsilcilerinin bulunduğu geniş bir katılımla gerçekleşti.

‘Tam Donanımlı Köprü Üstü Simülatörü‘ açılış töreni; Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Emin Aşıkutlu, Sürmene Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salih Tan, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Düzgit,  İMEAK DTO Yönetim Kurulu Üyeleri Taylan Kalkavan ve Burak Akartaş, İMEAK DTO Meclis Başkan Yardımcısı Kaan Türkantos, İMEAK DTO Eğitim Müdürü Vurgun Karayel, Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muzaffer Feyzioğlu, Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İdris Turna, KTÜ DUİM Mezunlar Derneği bir önceki dönem başkanı Şakir Tosun ve yönetim kurulu üyeleri Fatih Atalay ile Nursu Karakaçan, Türk Uzak Yol Gemi Kaptanları Derneği (TÜRKKAPDER) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Akbulut ve İZKABDER Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Aykurt’un katılımıyla Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Muammer Dereli Kampüsünde gerçekleşti.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi adına yapılan bu çalışmadan dolayı memnuniyetini dile getirirken, İMEAK DTO’ya desteklerinden ötürü teşekkürlerini sundu.

Trabzon valisinden sonra söz alan Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Hamdullah Çuvalcı ise bu tür projelerin içerisinde bulunmaktan onur ve gurur duyduğunu, devlet desteği olmadan bağışlar ve çalışmalar sayesinde üniversite bünyesine kazandırılan ‘Tam Donanımlı Köprü Üstü Simülatörü’nün yanı sıra bu tür projelerin devlet desteği alınarak daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan ise Türk denizcilerinin dünyada talep gördüğünü ve bu durumdan dolayı gururlandıklarını söyleyerek 2026 yılında dünyada 90.000 vardiya zabiti açığı oluşacağından ve Türk denizcilerinin de büyük ölçüde bu durumdan faydalanabileceğini düşündüğünden bahsetti. Baylan konuşmasını simülasyona katkı veren İMEAK DTO’ya teşekkürlerini sunarak noktaladı.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümünde verilen teorik eğitimlerin yanı sıra uygulamalı eğitimler büyük önem taşıyor. Bu süreçte İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın katkısıyla Muammer Dereli Yerleşkesi’nde geliştirilen ‘Tam Donanımlı Köprü Üstü Simülatörü’  bölüm öğrencilerinin teorik bilgileri daha iyi bir şekilde pratiğe dökmesine olanak sağlayacak.

Tam Donanımlı Köprü Üstü Simülatör Sistemi ; Görüntüyü 360 ° yatay olarak çevirebilecek, dikey görünüşünü aşağı ve yukarı değiştirebilecek. Görüntüyü sanal pruva istikametinden köprü kırlangıçlarına kadar çevirme kapasitesine sahip ve verilen eğitimin amaçlarına uygun olarak alacakaranlık, gece ve gündüz koşulları, rüzgara bağlı deniz durumu sis, yağmur gibi hava olayları, küresel  dünya modeli ve yer yapısını özelliklerini en iyi şekilde sunup manevra ve dümen kolu konsolları, klasik ve modern bir geminin seyir kontrolleri için gerekli olan ekipmanlar ile donatıldı.

Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi’nde hali hazırda bulunun köprü üstü simülatörü, İMEAK DTO’nun katkılarıyla dünya standartlarına uygun hale getirilerek Türkiye’de ki en son versiyon simülatör olarak fakülte öğrencilerinin kullanımına sunuldu.

Katılımcılar öğrenciler ile bir araya gelerek simülasyonu deneyimlediler. Yapılan tören teşekkür ve plaket takdimi ile sonlandırıldı.


Bunları da beğenebilirsin