Denizcinin anasayfası

ABD’de hükümet kapatma denizciliği vurdu!

Freightwaves’den John Gallagher’ın haberine göre ABD denizcilik endüstrisinde perde arkasında yapılan çalışmaların çoğu terk edilmiş sivil çalışanlar tarafından yapılıyor.

Ayrıca, düzenleme ve uygulama sorumluluklarının çoğu aktif ABD Sahil Güvenlik personelinin omuzlarına düşmekle birlikte, parasız olarak çalışmak zorunda olan tek askeri şube konumunda.

Şube’nin 41.000 aktif görev üyesinin% 31’inin, Acil Durum Yardım Fonu’nda bir aylık harcamaları karşılayacak kadar parası bulunmuyor.

Oregon Ulaştırma ve Altyapı Komitesi Başkanı Peter DeFazio, Bu hafta, kapatma sırasında fatura ödemelerini yapmak için fon sağlayacak.

DeFazio’nun meslektaşı Kongre Üyesi Kurt Schrader:

“Onlardan ücret ödemeden, bazen yaşam veya ölüm durumları anlamına gelen anlarda, topluluklarımıza hizmet etmek ve korumak için işlerini yapmalarını istiyoruz” dedi. “Bu arada Kongre bir numaralı işini yapamıyor. Bu ne biçim bir mesaj? ”

Sahil Güvenlik, liman içi ve dışı navlun hareketlerinde hayati öneme sahip.

Özellikle şiddetli havalarda , kargo limanlarının ne zaman ve ne kadar kapanıp açılacağına dair önemli kararlar alınması gerektiğinde.

Kapanan ve maaşları ödenmeyen personelin kümülatif etkisi, kapatma işleminin devam etmesi halinde fiili navlun operasyonlarında hissedilmeye başlayacak.

K&L Gates firması FreightWaves’e yaptığı açıklamada

“Aktif görev Sahil Güvenlik Yasası, yürürlüğe giren bir ödenek faturası yürürlüğe girmediyse ve bu, yaşamları ve işlerini ne kadar iyi yapabilecekleri konusunda gerçek etkileri olacak, 15 Ocak’taki maaşlarını alamayacaklar” dedi.

ABD bayraklı gemileri – örneğin Teksas’taki rafinerilerden yakıtı Kuzeydoğu’da tüketen- ticari denizcilerine gereken belge çalışmalarının çoğu, kaçak ve işten ayrılan sivil personel tarafından gerçekleştiriliyor.

Sartucci, “Zaman içinde ticari denizcilerin kendileri ve daha az ölçüde de gemi ve gemi operasyonları üzerinde artan bir etkisi var” dedi.

“Şu anda bu sadece küçük bir rahatsızlık, ancak bu kapanma birkaç ay sürerse, denizciler bunları çalıştırmak için gerekli nitelikleri ve gerekli belgeleri alamazlarsa. gemi operasyonlarını etkileyebilir”,

Denizcilik sektörü içinde uzun bir kapanmadan etkilenebilecek bir diğer alan, kapanma Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde bir ajans olan ABD Denizcilik İdaresi tarafından denetlenen Deniz Güvenliği Programı.

Program, şu anda MSP’de kayıtlı olan ve belirli nitelikleri karşılayan 60 ABD’li bayraklı gemisinin operatörlerine mali yardım sağlıyor.

Katılımcı gemi operatörlerinin, savaş zamanlarında veya ulusal acil durumlarda Savunma Sekreteri tarafından gerekirse gemilerini hazır bulundurmaları gerekir ve bunun için aylık bir maaş ödenir.

Ancak, uzun vadeli bir kapanma bu ödemeleri tehdit ederse, gemi operatörleri, belirli bir işletmeci üzerindeki ekonomik baskılara ve kargolar için rekabet etme zorunluluğuna bağlı olarak programdan ayrılmaya veya gemisini yeniden işaretlemeye karar verebilir.

ABD denizcilik sektörünün, XI adıyla bilinen Federal Gemi Finansman Programı gibi yeni bir yük kapasitesi inşa etmeye ve elde etmeye dayanan federal para akışı da durma tehlikesiyle karşı karşıya.

ABD’li gemi sahiplerini düşük faizli, uzun vadeli geri ödeme garantileriyle Amerikan tersanelerinde yeni gemiler inşa etmeye teşvik ediyor.

Program fonu ayrıca tersanelerin gemileri inşa etmek ve tamir etmek için tesislerini modernleştirmelerine yardımcı oluyor.

Bu kredilerin işlenmesindeki gecikmeler, ABD gemi operatörleri ve tersaneler için ek bir finansal baskıya neden olabilir.

Federal Denizcilik Komisyonu , ABD konteyner ithalat ve ihracat düzenleyen bağımsız bir federal ajans.

 


Bunları da beğenebilirsin