Denizcinin anasayfası

Yük gemilerine yelken sistemi 2022’de başlıyor

2022 yılında karbon salınımlarının önüne geçebilmek için yük gemilerinin okyanusta dev uçurtmalarla çekilmesi denenecek.

İklim değişikliğinin kilit noktası karbon salınımlarının azaltılması için harekete geçildi. Yük gemilerini denizde sürükleyen dev uçurtmalar, 2022 yılında devreye girecek. 500 metrekarelik uçurtmalardan ilki, tam olarak kullanıma sunulmadan önce ocak ayında 6 aylık denemeler için 154 metre uzunluğundaki Ville de Bordeaux adlı bir gemiye Atlantik Okyanusu boyunca eşlik edecek.

Fransız teknoloji şirketi Airseas tarafından geliştirilen ‘SeaWing’ isimli uçurtmaların, yakıt kullanımını ve sera gazı salınımlarını yüzde 20 azaltması bekleniyor.

SeaWing, ticari gemilerde kullanılacak

Delmar Safety

Parafoil teknolojisine (rüzgarla şişen aerodinamik yapıya sahip bir kanat profili) dayalı otomatik bir uçurtma olan SeaWing, deniz yolculuklarında ticari gemileri çekmek için kullanılacak. Tam boyutta 300 metrelik irtifada uçacak olan 1000 metrekarelik uçurtmayla, şirketin çevresel ayak izinin yılda 8 bin ton CO2 oranında azaltılması hedefleniyor.

Ville de Bordeaux her ay Fransa ve ABD arasında uçak parçaları taşırken, deneme sırasında gemiden 500 metrekarelik uçurtma havalandırılacak.

Airseas CEO’su ve Kurucu Ortağı Vincent Bernatets, ShipInsight’a şunları söyledi:

”Benzersiz havacılık uzmanlığımızı daha temiz ve daha sürdürülebilir bir taşımacılık endüstrisi oluşturmaya yönlendirdiğimiz bu iddialı projeye 10 yıl önce başladık. Bugün, gezegenimiz için somut bir fark oluşturmaya hazır ilk Seawing’le bu vizyonun gerçeğe dönüştüğünü görmekten gurur duyuyorum.”
“Uçurtmaların bu ilk kurulumu, yalnızca Airseas için değil, genel olarak rüzgar ve diğer yenilenebilir itici güç teknolojileri için de önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. İklim krizinin aciliyeti göz önüne alındığında, dünyada şimdi karbon salınımlarında ciddi bir azalma kaydedilmesi gerekli.”


Bunları da beğenebilirsin