Denizcinin anasayfası

Alsancak Limanı’nda dip taranacak rıhtımlar düzenlenecek

İzmir Liman İşletme Müdürlüğü görevine atanan Serdar Görür’ü ziyaret eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Alsancak Limanı’nın ihracatçılar için çok önemli olduğunu, limanın uzun yıllar ihracatçılara hizmet edebilmesi için yeni yatırımlara ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Serdar Görür, İzmir Alsancak Limanı’nın günün ihtiyaçlarına cevap verebilecek modernizasyonu konusundaki çalışmalar ile ilgili planların hazırlandığını belirterek,

“İlk etapta liman baseninde çalışmalar başlayacak. 425 bin metre küp tarama yapılacak.

Rıhtımlarda bir sorunumuz yok. Bazı topuk noktalarında 10.5 metre olan sığlığı gidererek 12 metre derinliğe ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Planlanan çalışmaların tarama faaliyetleri ile sınırlı kalmayacağının altını çizen Görür,

geri sahada modernizasyon ve otomasyon çalışmaları ile ilgili planlamalarını da paylaştı.

Görür, “TIR giriş çıkışlarını sistemle bağlayarak liman içi trafiği rahatlatacağız, rıhtım operasyonumuzun desteksiz kalmaması için geri sahayı da modernize edeceğiz” dedi.

İzmir Limanı’nın iş yapma potansiyeline dikkat çeken Görür, limanın hinterlandının çok geniş olduğunu, hem ihracatçı hem de ithalatçılar için öneminin büyük olduğunu belirtti.

Gelirlerinin ise yüksek olduğunu, 2018 hedeflerini tutturduklarını ifade etti.

Görür, “Bu nedenle çalışmalarımıza hızla başlayıp hızla tamamlamayı planlıyoruz. Planlanan ilk etap projenin 14 ayda tamamlanması ön görülüyor” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin