Denizcinin anasayfası

Global, Karayipler’e açıldı! Kruvaziyer limanı portföye eklendi

Global Ports Holding, dünyanın en büyük kruvaziyer pazarı olan Karayipler’de ABD’de ye bağlı özerk bir bölge olan Porto Riko’nun başkentinde bulunan San Juan Kruvaziyer Limanı’nı portföyüne ekledi. 

Global Yatırım Holding kuruluşlarından biri olan Global Ports Holding, Porto Riko’da bulunan San Juan Kruvaziyer Limanı’nın işletme haklarını 30 yıllığına aldı.  San Juan Kruvaziyer Limanı, Antigua ve Nassau’nun ardından Karayipler’de bulunan üçüncü liman oldu.

Gerçekleşen törene büyük katılım

Global Yatırım Holding’in iştiraki Global Ports Holding’in Porto Riko’nun başkenti San Juan’da bulunan kruvaziyer limanının 30 yıllık işletme haklarını alması, Porto Riko Valisi Pedro Pierluisi, Global Yatırım Holding yöneticileri, Porto Riko turizm sektörü temsilcileri ve kamu görevlilerinin katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında resmen açıklandı.

GPH CEO’su Mehmet Kutman’dan kritik açıklama

Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mehmet Kutman, Porto Riko’da işletme hakkı 30 yıllığına alınan liman ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamalarda ;

‘ San Juan Kruvaziyer Limanı’nı portföyümüze eklemiş olmaktan son derece memnunuz. Bu harika konumun kruvaziyer limanı ağımıza eklenmesi, büyüme stratejimizde bir başka önemli adıma işaret ediyor. San Juan Kruvaziyer Limanı’nın portföyümüze katılması ile birlikte yıllık kruvaziyer yolcu ağımızı dünya genelinde yılda 16 milyondan fazla yolcuya çıkaracağız. Aynı zamanda dünyanın en önemli kruvaziyer destinasyonu olan Karayipler’de varlığımızı daha da güçlendirmiş olduk. Gelecek dönemde de dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi unvanımızı korumak için akılcı fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz. ‘ ifadelerini kullandı.

Liman karayipler de stratejik bir öneme sahip!

San Juan Kruvaziyer Limanı, Doğu ve Güney Karayip güzergahlarındaki kilit konumu nedeniyle Karayipler’de stratejik öneme sahip. San Juan ile birlikte Global Ports Holding’in küresel kruvaziyer yolcu pazarında payı yüzde 10’a yükselmiş oldu. Şirketin Akdeniz’deki kruvaziyer yolcu pazar payı ise %29 seviyesinde.

Yapılan anlaşmanın detayları

İmtiyaz sözleşmesi şartlarına göre GPH, Porto Riko Limanlar Otoritesine 75 milyon dolar aktaracak. Aynı zamanda iki aşamalı bir yatırım planını devreye alacak. İlk aşamada öncelikle 1 ve 4 numaralı ile Pan American iskelelerinde altyapı onarımları, terminal binaları ve yürüme yollarının iyileştirilmesini içeren 100 milyon dolarlık yatırım yapılacak. 250 milyon dolarlık ikinci yatırım aşamasında ise dünyanın en büyük yolcu gemilerini ağırlayabilecek tamamen yeni bir kruvaziyer iskelesi ve son teknoloji ana liman terminali inşa edilerek, kapasite genişletilecek. Global Ports Holding, limanın altyapısına yatırım yapmanın yanı sıra kruvaziyer yolcuları, yolcu gemileri ve yerel satıcılar için limanı modernleştirme çalışmaları ve yatırımları da yapacak. Liman operasyonlarının verimini artırmak için GPH’nin küresel uzmanlığı ve işletme modeli kullanılacak.


Bunları da beğenebilirsin