Denizcinin anasayfası

Global Yatırım yurt dışı liman atağını sürdürecek

Global Yatırım Holding, 2022 yılında yurtdışında 9 limanı daha bünyesine katacak

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman Bloomberg HT’ye konuk oldu.

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman Bloomberg HT’de katıldığı programda önemli açıklamalar yaptı. limancılık sektörüne yönelik yurt dışı faaliyetleriyle ilgili, olarak, 2022 yılında Karayipler’de 4 tane limanı, Akdeniz çanağında da 3 limanı daha Global Yatırım Holding bünyesine katacaklarını açıkladı.

Kutman, Kanarya Adaları’nda yer alan Las Palmas kruvaziyer limanı ihalesini kazandıklarını, imtiyaz sözleşmesini de bir iki ay içinde imzalayacaklarını belirtirken, Danimarka’da da nispeten küçük bir limanı GYH bünyesine kattıklarını belirtti.

Delmar Safety

Konuşmasında Galataport Kruvaziyer Limanı’na da değinen Kutman, “Galataport çok güzel ve başarılı bir proje. Ancak orada yeterli kruvaziyer altyapısı yok maalesef. Böyle bir altyapı olsa dahi siz gecesi 3 bin euroya sattığınız bir otelin karşısına büyük bir gemi koyamazsınız. Kruvaziyer limanının geliştirilmesi lazım. Bakanlıklar da bu konuda gerekli çalışmaları yapıyorlar. Maalesef oldukça geç kaldık. Yunanistan’da Pire Limanı örneğin şu anda 1,5 milyon yolcu ağırlıyor” dedi.

Kutman, yeni yapılacak Samatya Kruvaziyer Limanı’nın ekonomik etkisi için “İlk yılda 1 milyar dolar civarında. 5. yılın sonunda 5 milyar dolar civarında olacak. Çok çok önemli bir proje. Cari açığın yüzde 10’unu bir kruvaziyer limanı sayesinde kapatabilirsiniz” açıklamasını yaptı. Kutman ayrıca liman borçlarını da 5 yıl ertelediklerini belirtti.


Bunları da beğenebilirsin