Denizcinin anasayfası

Türkiye’nin mini uçak gemisi neredeyse hazır

Airlinehaber’den Uzay ve Uçak Mühendisi Serdar Başağaoğlu’nun haberine göre Türkiye’nin mini uçak gemisinin 58 metre yüksekliği bulunan Anadolu’nun bin 410 metrekare tank, konteyner gibi ağır araçlar için ağır yük garajı mevcut. Gemide ayrıca bin 165 metrekare gemi havuzu, bin 880 metrekare hafif yük garajı, 6 iniş alanı ile bir uçuş rampasına sahip 5 bin 440 metrekare uçuş güvertesi, 900 metrekare hangar yer alıyor.

TCG Anadolu 6 adet F35B, 4 adet Atak helikopteri, 8 adet orta yük nakliye helikopteri, 2 adet sea hawk genel maksat helikopteri ve 2 adet insansız hava araçlık kapasiteye sahip.

Türkiye’nin mini uçak gemisi neredeyse hazır

TCG Anadolu’nun amfibi kapasitesi ise; 13 ALTAY TANKI, 27 ZAHA, 6 ZPT, 48 MUHTELIF ARAÇ, 1 AMFİBİ DENİZ PİYADE TABURU.

İnsani yardım operasyonları sırasında ki kullanım şartları da 81 konteyner kapasitesi, toplam 5200 metrekare araç park alanı ve 5000 mülteci tahliyesi için elverişli.

Komuta kontrol, seyir, muharebe, istihbarat ve silah sistemleri, Aselsan-Havelsan ortaklığınca milli olarak montaj ve entegrasyonu tamamlanıyor.

Teknik özellikler olarak radarları, cayro, uydu muharebe sistemi, dost-düşman tanıma sistemi, elektro optik arama sistemleri, sualtı telefonu, elektronik destek ve taaruz sistemleri, kızıl ötesi sistemler, meteorolojik ölçüm sistemleri, torpido savunma sistemi, komuta kontol bilgi sistemi, gemi bilgi dağıtım sistemi, W-ECDIS, DGPS, GPS, ISKANDIL, PAREKETE, otomatik tanıma sistemi (W-AIS), Entegre Muharebe sistemi, gemi entegre bilgi sistemi öne çıkıyor.

Gemide, harekat öncesinde göreve göre konuşlandıralacak Kara Kuvvetleri ve Anfibi Birlik Komuta Kontrol Sistemleri, NATO Harp Karargahı sistemleri bulunacaktır.

40.000 kW üretim gücüne sahip sahip tam elektrikli gemide 2 adet 11.000 kW dümen özellikli POD pervane sistemi bulunmakta.

Gemide ayrıca tam teşekküllü iki ameliyathane, yoğun bakım ünitesi, 32 yatak kapasiteli genişletilebilir alan bulunmakta.

Gemi 1223 personel ile 30 gün boyunca kesintisiz seferde kalabilmektedir. Tuzla Sedef Tersanesi‘ndeki inşasında çalışmalar hızla devam eden, hızı 20-21 knot civarında olacak geminin son durumu geminin yakında sularda olacağının habercisi.


Bunları da beğenebilirsin