Denizcinin anasayfası

İşte Adriyatik’te sırra kadem basan kaptan

Adriyatik'te çalışır durumdaki katamarandan kaybolan Kaptan Sezgin Yavuz'un ailesi endişeyle bekliyor.

Çelik Çelikyaman / Denizcilik Dergisi
celik@DenizcilikDergisi.com

Adriyatik Denizi’nin Şingin (Shengjin) sahilinden 12 mil açıkkta motorları çalışır vaziyettte bulunan Atik Bey adlı katamarandan kaybolan 31 yaşındaki Sezgin Yavuz’dan halen haber alınamıyor.

Yavuz’un Fethiye’de yaşayan ailesi gelecek iyi haberi bekliyor.

Arnavutluk polisinin yaptığı incelemenin sonuçları ortaya çıkıyor. Buna göre, çalışır durumdaki katamaranda düşme veya boğuşmadan kaynaklanan iz bulunamadı. Katamaranın ise son derece düzenli olduğu görüldü.

Deposu dolu olan ve AIS cihazı 2 Eylül’de kapatılan Atik Bey’den aniden kaybolan Sezgin Yavuz’un, kendisi de denizci olan, ağabeyi Bayram Yavuz, “Gemiye Fethiye’den binmişti. Bu sezonu Hırvatistan’da geçirdiler. En bir hafta önce, çarşamba günü konuştuk. Dönüş yoluna geçmişti. Eşi ve çocuğuna bir an önce kavuşmak istiyordu.” dedi. Ağabey Yavuz, Arnavutluk basınında çıkan uyuşturucu haberlerini de yalanladı.

Ne olmuştu?

Sezgin Yavuz’un idaresindeki Atik Bey adlı katamaran İtalya’dan Hırvatistan’ın Trogir limanına ulaşmış, buradan ayrıldıktan birkaç saat sonra tekrar bu limana dönmdü. Tekne daha sonra sırasıyla Hırvatistan’ın Split ve Korcula limanlarına uğradıktan sonra Karadağ’ın Budva limanına ulaştı. Tekneden son olarak 2 Eylül 2019’da Adriyatik açıklarında iken sinyal alınırken, daha sonra teknenin AIS cihazının kapatıldığı belirtiliyor. Katamaran balıkçılar tarafından fark edilmişti. Atik Bey’in sahibi olan işinsanı Nedim Akyüz’ün de Arnavutluk polisine başvurarak Sezgin Yavuz’dan haber alamadığını bildirdiği öğrenildi. 

Türk bayraklı katamaran yatın uzunluğunun 14, genişliğinin ise 4 metre olduğu ve piyasa değerinin 2 milyon Euro’yu aştığı bildiriliyor.


Bunları da beğenebilirsin