Denizcinin anasayfası

Rusya, Kerç Boğazı’nda Ukrayna limanlarına gemi geçişlerine sınırlama getirdi

Ukrayna Sınır Güvenlik Teşkilatı Başkan Yardımcısı Oleg Slobodyan, 104 geminin Kerç Boğazı’nı geçmeyi beklediğini bildirdi.

Rusya, Kerç Boğazı’ndan geçmek isteyen gemileri bekletmeye devam ederek Ukrayna’ya siyasi ve ekonomik baskı uygulamaya çalışıyor.

GEMİLER BEKLETİLİYOR

Konu ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Sınır Güvenlik Teşkilatı Başkan Yardımcısı Oleg Slobodyan, “Rusya gemileri geçiriyor ancak beklemede kalan gemilerin sayısı çok yüksek, elimizdeki bilgilere göre Kerç Boğazı’ndan geçmeyi planlayan toplam 104 gemi bekliyor” dedi.

RUS LİMANLARINA ENGELSİZ GEÇİŞ

Bir gün içinde iki yönde de çok az geminin geçtiğini belirten Slobodyan, “Rusya günde Azak Denizi’ndeki Ukrayna limanlarına varması gereken sadece birkaç gemiyi geçiriyor. Öte yandan Rus limanlarına giden gemiler engelsiz Kerç Boğazı’ndan geçebiliyor” dedi.

“RUSYA’NIN HİÇ BİR YETKİSİ YOK”

Rusya’nın böylece Ukrayna’ya siyasi ve ekonomik baskı uygulamaya çalıştığını kaydeden Sınır Güvenlik Teşkilatı Başkan Yardımcısı Slobodyan, “Rusya bu şekilde hareket ediyor fakat Kerç Boğazı’ndan geçme konusunda karar alması için elinde hiçbir yetkisi yok” açıklamasında bulundu.


Bunları da beğenebilirsin